Какво ще правим? Ето колко хора няма да могат да се отопляват зимата
Страната ни обаче не е най-зле в това отношение, ако погледнем страни от Европа, които не са членки на ЕС
Най-малко 24% от домакинствата в България няма да могат тази година да затоплят адекватно домовете си заради серията от кризи, които връхлетяха Европа, сочат данни на Евростат, описани в statista, от миналата година, с които може да се направи паралел за настоящата 2022 г.
С това страната ни се нарежда на „първо” място в ЕС в обратен ред по този показател и се демонстрира, че ще бъдем най-сериозно засегнати от липсата на горива.
От статистическата агенция не уточняват какво точно значи „адекватно” отопление, защото това би могло да е термин, който варира в зависимост от разбиранията. Вероятно е обаче да се има предвид в домовете да се поддържа, във всяка стая или в отделни, температура от 20-24 градуса. Средният показател по този критерий за ЕС беше 7%, което е с повече от 3 пъти по-малко от нивата в България. Така се оказва, че всеки четвърти у нас ще се съобразява с метеорологичните условия навън в дома си.
Страната ни обаче не е най-зле в това отношение, ако погледнем страни от Европа, които не са членки на ЕС. Така статистиката „води” Албания, където близо 36% от домакинствата няма да могат да се отопляват адекватно. В списъка следва Северна Македония – 23.8%, България (23.7%), Литва (22.5%), Турция (20.3%), Кипър (19.4%) и Гърция (17.5%).
Най- добре, очаквано са страните на Скандинавския полуостров и Финландия, където процентът варира между 0.8 и 2.8. В Германия и Полша, за които се говори, че ще живеят на студено заради разрива в отношенията между ЕС и Русия, през изминалата година едва 3.2% от домакинствата не са можели да се отопляват адекватно.
Статистиката на Евростат е за миналата година, но е показателна. Описните в нея числа са в условията на ковид пандемията, но не и на икономическата и енергийната криза, пред която сме изправени сега. В този смисъл за 2022 г. може да се очаква, че процентните съотношения ще са дори по-високи – основно за страните, които са зависими от руски газ и петрол.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук