„Химически коктейл“ излага на риск общественото здраве и природата
Само 14% от английските реки отговарят на нормите за добро екологично състояние
Лошото качество на водата в английските реки е резултат от постоянни недостатъчни инвестиции и множество неуспехи в мониторинга, управлението и прилагането на политики за превенция на замърсяването, констатира Junk Bunk Ltd, позовавайки се на данни на Комитетът за одит на околната среда в Обединеното Кралство.
Само 14% от английските реки отговарят на нормите за добро екологично състояние, като замърсяването от селското стопанство, канализацията, пътищата и пластмасите за еднократна употреба, допринасят за опасен „химичен коктейл“, преминаващ през британските водни пътища.
Остаряло, неадекватно и недостатъчно финансирано наблюдение
Понастоящем е трудно да се получи пълен отчет за състоянието на реките поради остарял, недостатъчно финансиран и неадекватен мониторинг. Бюджетните съкращения на Агенцията по околна среда възпрепятстват възможността за наблюдение на качеството на водата в реките и откриване на нарушения при издаването на разрешителни или при случаи на замърсяване от водната индустрия и земеделието.
Рискове за общественото здраве
Според различни изследователи, бактериите, открити във водите, могат да причинят различни заболявания. Въпреки това, малко потребители са информирани относно средствата за безопасност при употреба на водите.
Агенцията по околна среда трябва да работи с водните компании, за да гарантира, че леснодостъпната информация за заустванията на отпадъчни води, във възможно най-близко до реално време, ще бъде публично достъпна.
Сладководните екосистеми са изложени на риск
Натрупването в канализацията на високи нива на фосфор, азот и животински отпадъци, увеличава цъфтежа на водорасли, които намаляват нивата на кислород, задушавайки риби, растения и безгръбначни.
Заедно със замърсяването с пластмаси, синтетичното химическо замърсяване и изменението на климата, това създава огромен натиск, които подкопава състоянието и устойчивостта на сладководните екосистеми. В резултат на замърсяването на реките, сладководни видове като сьомгата са изложени на риск.
Канализационни замърсявания
Въздействието на отпадъчните води от пречиствателните процеси и превишения лимит на канализационната система пречи на 36% от водните обекти да постигнат добро екологично състояние. Най-притеснителна е степента на заустване на отпадъчни води, неправилното докладване и големи разливи от водните компании.
Водните компании изглежда изхвърлят редовно непречистени или частично пречистени отпадни води в реките, често нарушавайки условията на разрешителните си, които позволяват това само при изключителни обстоятелства. Необходим е спешен преглед на самоконтрола на водните компании.
Постепенната промяна в подхода е жизненоважна за опазване на сладководното биоразнообразие
Необходима е поетапна промяна в регулаторните действия, инвестициите на водните компании и сътрудничеството между водосборите за възстановяване на реките в добро екологично състояние, опазване на биологичното разнообразие и адаптиране към променящия се климат. Основната насока обаче е в по-категорично регулиране и прилагане на нормативните уредби и изисквания от Комисията за регулиране на водните услуги и Агенцията по околна среда.