Хората бягат от наше село, продават имотите на безценица

В град Ловеч водата спира за 13 часа дневно, докато в селата ситуацията е още по-критична

Ловеч и съседните общини са изправени пред нарастваща водна криза, която вече кара част от жителите да обмислят миграция.

Засушаването и остарялата инфраструктура са довели до драстични режими на водоснабдяване, като някои населени места остават без вода с дни, а в село Дъбрава водоснабдяването е прекъснато от месеци.

Драстични режими и липса на решения

В град Ловеч водата спира за 13 часа дневно, докато в селата ситуацията е още по-критична:

„Всеки ден носим вода с туби. Ще сме благодарни дори на вода веднъж седмично“, споделя Даниела Панайотова от Дъбрава.

Остаряла инфраструктура и климатични промени

Причините за кризата са комбинация от няколко фактора:

  1. Остаряла водопроводна система: Според местните власти над 95% от водозахранването в Ловеч зависи от една система, която губи огромни количества вода поради течове.
  2. Липса на резерви: В годините на засушаване няма достатъчни запаси, което утежнява ситуацията.
  3. Климатични промени: Продължителната суша допълнително намалява наличните водоизточници.

„Ако не подменим водопроводната мрежа в следващите пет-шест години, ще останем на много тежък режим“, предупреждава Петков, представител на местните власти.

Социално-икономически последици

Кризата вече води до обезлюдяване на района. Млади семейства напускат, а някои жители, като тези от Дъбрава, продават домовете си и се преместват в градове с по-стабилно водоснабдяване.

„Не можем да живеем така. Две бани имам, но не ги ползвам. Живея в Ловеч, защото тук е невъзможно“, казва Пламен Маджаров, местен жител.

Неотложни мерки

Въпреки предупрежденията на експертите, засега няма конкретен план за справяне с проблема. Подмяната на водопроводната мрежа изисква сериозни инвестиции и време, а жителите настояват за краткосрочни решения като осигуряване на минимален воден резерв и подобряване на управлението на ресурсите.

Водната криза в Ловеч и околните села изисква спешни действия от страна на властите. Ако не бъдат взети мерки, районът рискува да се обезлюди напълно, докато социално-икономическите последици ще стават все по-сериозни.