Христо Стоичков върви по стъпките на Апостола

През ученическите си години футболистът бил страстен турист

При едно от посещенията си в пловдивското туристическо дружество “Еделвайс”, в което съм участвал някога, имах среща с учителя по производствена практика Николай Добрев. От него научих интересни факти от биографията на Христо Стоичков, от която малко се знае за гимназиалния период и участията му в туристически походи.

Разказът се отнася за период отпреди 37 г., когато се провежда вторият национален туристически поход “По стъпките на Апостола на свободата - Васил Левски”. В него за първи път се включват и учениците от експедиционен отряд “Альоша” при СПТУ по строителна механизация в Пловдив, ръководени от опитния екскурзовод мс по пешеходен туризъм Николай Добрев, преподавател по двигатели с вътрешно горене. Заедно с тях са и участници от Техникума по електроника “А. Попов” от Велико Търново.



Всички били ентусиазирани, въодушевени, доволни от проявата, ръководена от заслужилите майстори на спорта Георги Данов - председател на БФТ, и Христо Георгиев - главен редактор на сп. “Турист”. В отряда бил и бъдещият световноизвестен футболист на България Христо Стоичков, тогава ученик във втори курс, от класа на курсовата ръководител Мария Канева - преподавател по физика. 

Походът започнал от Пазарджик и завършил на Къкринското ханче край Ловеч 

Нощуването било на палатки. Вечер до късно младежите провеждали интересни забавления около буйния огън. Рецитирали стихове на различни автори, пеели песни с музикален съпровод. Едни изпълнявали патриотични и народни песни, други с национална гордост разкривали интересни моменти от живота на Апостола, а после се втурвали да обсъждат и размишляват върху разказаното. Не липсвали и танци, всички се отпускали и създавали нови познанства.

В ранни зори потегляли по избрания маршрут, който продължил 10 дни - от 13 до 24 юли 1982 г. Младите хора поднасяли венци и цветя на паметници и паметни плочи, свързани с Апостола. В пловдивското село Войнягово, където Левски бил учител, с интерес разгледали музейната сбирка и се отправили за Карлово към къщата музей за участие в националните тържества и заря проверка, посветени на Апостола. Не пропуснали да посетят и къщата музей “Райна Княгиня“, вървели по пътя на Кървавото писмо от 1876 г....



Въпреки че пътешествието им отнело 6 часа тежък преход, Христо Стоичков през цялото време разнообразявал ходенето с временни престои, при които ръководел организирани от него футболни игри. Там са едни от първите му спортни дейности на футболен организатор и участник. Бил безкомпромисен при груби прояви и грешки, допускащите отстъпления от неговите препоръки веднага се отстранявали. Стоичков се ползвал с голямо уважение и станал любимец на всички. 

Споменът за него едва ли ще избледнее от паметта на участващите в похода. Няма да бъде забравено и едно премеждие, свързано със Стоичков, в с. Черни Осъм, когато се контузил и била необходима лекарска намеса в Троян. За щастие, разминало се без счупване. Така участниците в похода получили урок по родолюбие, любов към природата и посетили 10 от 100-те национални туристически обекти. 

Снимките от този поход бяха любезно предоставени за страниците на в. “Над 55” от съученика на Христо Стоичков - Стоил Кишишев, също участник в похода. Надявам се този спомен от младежкото пътешествие да предизвика интерес не само сред участниците, но и да послужи за добър пример на младите. 

Андрей Андреев- РЕДКИН, Пловдив
/вестник "Над 55"/