Китай категорично е против санкциите на САЩ срещу Русия

Вече забелязахме реакцията на руската страна към санкциите на САЩ, насрочени за 2022 г.

Китайските власти са категорично против санкциите на САЩ срещу Русия. Това заяви в понеделник официалният представител на външното министерство на КНР Хуа Чунинг, предават световните агенции, пише Фокус.

„Вече забелязахме реакцията на руската страна [към санкциите на САЩ, насрочени за 2022 г.]. Китай е категорично против Вашингтон да използва едностранни санкции под предлог за защита на правата на човека“, каза тя на брифинг.

Както уточни Хуа Чунинг, Вашингтон трябва да се стреми да премахне противоречията в отношенията с Русия чрез равнопоставен диалог. „Съединените щати нарушават разпоредбите на Устава на ООН и действат в противоречие с общоприетите норми на международното право. <...> Не само Руската федерация и Китай, но и все по-голям брой държави се противопоставят на това“, обобщи тя.

Камарата на представителите на Конгреса на САЩ одобри миналата седмица проектобюджета за следващата финансова година (започваща в страната на 1 октомври) на стойност 778 млрд. долара.

В рамките на документа конгресмените приеха и законодателна инициатива, според която администрацията на Вашингтон трябва да обмисли възможността за налагане на санкции срещу 35 руснаци, включително членове на руското правителство, големи руски бизнесмени, общественици и журналисти.

Друга инициатива включва забрана на американци да купуват или продават новоиздадени руски държавни облигации не само на първичния, но и на вторичния пазар за намеса в американските избори, приписвана на Руската федерация.

Одобряването на бюджета за отбрана от Камарата на представителите не означава автоматично влизане в сила на всички инициативи, въведени в него. Своя версия на проекто-документа, която се различава от тази, приета в долната камара, все още не е одобрена от Сената на Конгреса на САЩ.

След това ще бъде свикана комисия, която да съгласува подробностите за двата проекта. И двете камари отново ще трябва да гласуват за договорения документ, след което той ще бъде изпратен на държавния глава за подпис. Този процес може да отнеме няколко месеца.