Климатологът Рачев с мрачна прогноза за дните до края на юни, каза ще има ли лято!

“Ренате и Куини“ това са два хубави антициклона с женски имена, обяви климатологът

Лятото е настъпило много отдавна, зависи всеки какво влага в него. Дамите искат да е над 30 градуса. Юни е най-бурният месец с много валежи. Те не са от тези валежи като вали та цяла неделя. Те са бързи, кратки, интензивни. Това зави климатологът Георги Рачев в ефира на bTV.

“Ренате и Куини“ това са два хубави антициклона с женски имена, защото по-дълго време се задържат на картата и повече пари получават колегите, когато поръчат името на любимата да се види на синоптичната карта, пошегува се климатлогът.

Вече от североизток нахлу малко по-хладен въздух, който ще достигне до средата на България и днес в Източната и североизточната част ще превали и прегърми за кратко. Това ще продължи днес, утре, та в сряда започва едно подобряване на времето. До 32-33 градуса в студена София, а в Ямбол, Пловдив и Велико Търново. Там температурите в петък и събота ще стигнат до 35 градуса:, заяви още той,

Денят вече е убийствено дълъг  с продължителност от 15 часа и 20 минути. След неделя имаме един 4 дневен период на лабилизиране на атмосферата и той ще продължи до 22-24 юни", каза още проф. Рачев.

Американците очакват за лятото с половин - един градус малко по-ниска от обичайната климатичната норма. Като за Европа и територията на Русия една малко-по топла. Нищо съществено не е това. 

За юни западната половина на България с повече валежи от нормата, а юни месец е най-валежният месец за западна България. А по морето - нормални валежи и малко по-малко от нормалното. Лято ще има. 


Георги Рачев разтълкува и прогнозата на Accuaweather, според която за България лятото ще е с "жестоки бури". Това е прогнозата, според която с 2 думи трябва да се характеризира това лято и то различнието от предишното лято", уточни експертът.

Юни месец е със слънце сутрин, следобед купесто-дъждовни облаци, на места области с превалявания. Жестоки бури, казват се супер клетка, като в Пловдив, където за 1 час падат 60 литра, типично явление за май и първата половина на юни", посочи още експертът.