Колекторската фирма „С.Г.Груп“ ООД, станала печално известна с бруталните си прийоми, напомнящи 90-те години, си намери нов начин, за да събира просрочени вземания, сигнализира потърпевш.
Мъжът, който желае да запази анонимност заради агресивното поведение на събирача на дългове, е получил уведомление от „Арбитражния съд“ към „Професионално сдружение за извънсъдебно решаване на спорове“, че е осъден на плати 249,51 лева. Толкова набъбнало старо задължение отпреди 9 години към мобилен оператор.

„Чувствам се като в роман на Кафка. Не знам как съм осъден, не знам и как да се защитя. Пратили са ми т.нар. „съдебно решение“, в което са написали, че в „закрито заседание“ са разгледали исковата молба на „С.Г.Груп“ ООД и ми разпореждат да платя общо 249,51 лева. От тях 60 лева са главница, 64 лева и 125 лева юрисконсултко възнаграждение. Посочен е и номер на съдебното решение. Помислих, че е шега. Влязох в сайта на посочения арбитражен съд, но в него нито мога да открия информация за делото, нито някакъв контакт. Посочен е само електронен адрес за кореспонденция. Не ми стана ясно и името на председателя на състава. Спомената е само като „Войнова““, алармира потърпевшият, цитиран от "Флагман".

Той предоставя и въпросното разпореждането на Арбитражния съд. На пръв прочит в него личат няколко съществени пропуска – не е посочено доказателство за цедирания дълг (липсва договор между „осъденото лице“ и мобилния оператор, б.а.), цесията е извършена на 27 април 2012 година – 5 години след издаването на фактурата, което само по себе си прави вземането несъбираемо, в приложеното заявление от мобилния оператор пък се твърди, че цесията е подписана през 2012 година, но датата под подписа на директора „Осигуряване и приходи“ в телекома Кольо Савов е 14 август 2014 година. 

Проверка показва, че въпросният Арбитражен съд е сформиран към Сдружение „Професионално сдружение за извънсъдебно решаване на спорове“. Споменатата институция не може да бъде открита в търскачката на сайта на Министерството на провосъдието, където се регистрират всички юридически лица с нестопанска цел. Сайтът на сдружението, или т.нар. „Арбитражен съд“, е анонимен. Изграден е върху безплатните плаформи на wordpress, няма абсолютно никаква информация освен „Правилник за помирение“, за който се твърди, че е приет с решение на общото събрание на сдружението на 12 февруари 2015 година.

След сериозна проверка все пак става ясно къде е съдебната регистрация на Сдружението – в столичния квартал „Люлин“, вероятно личния адрес на един от тримата управители. За СНЦ-то обаче не може да се открие нищо повече. В сайта на съда е посочен адрес на ул.“Мур“ 35А в София, където има административна сграда, но никаква идентификация, че вътре заседава съд.