Колко е мръсен въздухът, които дишаме?
Азотният двуокис се образува главно от двигателите с вътрешно горене на превозните средства. Смята се, че предизвиква дихателни проблеми
Почти цялото човечество е изложено на прекалено високи нива на замърсители във въздуха, предаде ДПА, като цитира Световната здравна организация (СЗО).
Приблизително 99 процента от световното население диша въздух, в който нивата на праховите частици и на азотния двуокис надвишават определените от СЗО граници за тях, се казва в годишния доклад на организацията.
Заключенията се основават на измервания, направени в 6000 града в 117 държави, както и на сателитни данни.
Всяка година повече от седем милиона души по света умират в резултат на замърсяване на въздуха, каза Мария Нейра, представител на СЗО, отговарящ за опазването на околната среда.
Фините прахови частици могат да попаднат в белите дробове и кръвта, да повлияят на дихателната система, да увредят сърдечно-съдовата система, например.
Азотният двуокис се образува главно от двигателите с вътрешно горене на превозните средства. Смята се, че предизвиква дихателни проблеми.
Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус говори за "спешност при справянето с двойните предизвикателства за здравето от замърсяването на въздуха и промяната на климата". Според него те „подчертават належащата необходимост да вървим по-бързо към свят, който е много по-малко зависим от изкопаемите горива".
Здравната организация призова за субсидии за преминаване към чиста енергия в частните домакинства, тъй като димът от печки и камини е основен фактор за глобалното замърсяване на въздуха.
Освен това СЗО смята, че трябва да се вземат мерки и в полза на пешеходците, велосипедистите и обществения транспорт.
Докладът за качеството на въздуха показва ясни различия между по-богатите и по-бедните региони. В страните с високи доходи 17 процента от градовете отговарят на насоките на СЗО за прахови частици. В страните с ниски и средни доходи само 1 процент от населените места спазват ограниченията.