Знаете ли колко обръщения към нацията са правили председателите на Конституционния съд за изминалите 35 години от старта на демокрацията у нас? Николко!

До понеделник, 10 март, когато настоящият шеф на КС Павлина Панова безпрецедентно се появи в БНТ с обвинения, че се прави саботаж на работата на съда и се блокира решението на изборното дело.

Посочи поименно ЦИК, които – по думите й - не изпълнявали разпорежданията на конституционните съдии и не предавали новото изчисление на прага за влизане в НС, заливайки ги с въпроси. А също „Информационно обслужване“, което си позволило да сезира без разрешението на КС прокуратурата заради мистериозното изчезване на гласове, пуснати в 7 секции.

И така Панова  - пак безпрецедентно – натисна спусъка за война с институциите, при това наливайки масло в огъна на формации, пряко обвързани със задкулисието в лицето на олигархичния кръг „Капитал“ на Иво Прокопиев.

Защото веднага след изявлението й ПП-ДБ и депутатите на Доган от АПС – все формации, доказано част от този кръг, нападнаха прокуратурата, обвинявайки я, че притиска КС.

Истината обаче винаги си проправя път, както се случи и на свиканото по спешност заседание във вторник, когато депутатите изслушаха и ЦИК, и „Информационно обслужване“. За да разберат, че

натиск върху КС не само няма, ами съдът, газейки законите и Конституцията,

е разпоредил на ЦИК да заличи гласове на избирателите(?!). Не, няма грешка – да приеме, че хората, пуснали бюлетини в 7 секции в страната, никога не са давали своя вот.

Какво всъщност стана ясно на изслушването?

Първо – от думите на изпълнителния директор на „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов се разбра, че е сезирал прокуратурата в понеделник вечерта, защото Конституционният съд е забранил да се публикуват протоколите след въвеждането на новите данни.

Така се налага на „Информационно обслужване“ да „работи на тъмно“, а оглавяваният от него екип няма как да си затваря очите, след като е станало ясно, че са изчезнали бюлетините от седем секции в страната. Въпреки това, от

КС отказали да се провери къде са отишли бюлетините

Така реално е трябвало да бъдат заличени 780 гласа, една трета от които – за ДПС-Ново начало. От списъка, изчетен от Филипов, лъсна, че три от секциите са в област Стара Загора, две – в област Благоевград и по една в област Кърджали и 23-ти МИР София.

А ако бъде изпълнено разпореждането на КС, ще бъдат заличени 242 гласа, дадени за оглавяваната от Делян Пеевски формация. ГЕРБ ще загубят 134 гласа, „Възраждане“ – 103 гласа, ПП-ДБ – 92 гласа, БСП -55 гласа, ИТН -35 гласа, „Величие“ -32 гласа и АПС – 13 гласа. „няма как да останем безучастни в ситуация, която може да компрометира доверието в изборния процес и в нашата работа.

Става дума за пълна прозрачност, не е без значение, че на видеозаписите се виждат бюлетини и гласуване в секции с нула гласа. Липсата им за първи път поставя „Информационно обслужване“ в ситуация да работи по изчисление на изборни резултати на тъмно“, бе категоричен Филипов, обяснявайки защо е сезирал прокуратурата.

Второ – от обяснението на председателя на ЦИК Камелия Нейкова стана ясно, че до този абсурд се стига, след като вещите лица, извършили повторното преброяване, не получили бюлетините от тези секции и затова отбелязали нули. Това е направено, въпреки че на кадрите от видеонаблюдението се вижда, че в урните има подадени бюлетини.  

И трето, но първо по важност – изслушването ясно показа кого обслужва създаденият от КС конституционен и институционален хаос. Филипов съобщи, че с изчезналите гласове 4-процентовият праг за влизане в парламента пада, с което пък реално бяха потвърдени съмненията, че се правят предпоставки за влизане на осма формация в Народното събрание.

А именно – на „Величие“, които сезираха КС с искане за повторна проверка на изборните резултати, след като не успяха да прескочат 4-процентовата бариера със само 31 гласа. Тук е моментът да се посочи, че пред депутатите шефът на „Информационно обслужване“ съобщи, че с изчезналите гласове 4-процентовият праг за влизане в парламента пада именно с 31 гласа от обявения след вота от октомври 2024 г.

Реакциите на депутатите

Чутото напълно логично буквално взриви духовете в пленарната зала, като от ГЕРБ заподозряха опит за преврат.

„Напът сме да станем свидетели на конституционен преврат.

Ако тази процедура се приключи по начина, по който върви, то България няма как да се нарича демократична държава“, заяви Тома Биков от ГЕРБ, като при изказването си настоя утрешното заседание на КС, на което се очаква съдът да вземе решение по делото, да е открито. А на него да присъстват и политическите сили, „защото има една единствена, която знае какво се случва в КС и това е „Величие“.

КС си позволява политическа намеса и това е деинституционализация,

отсече и Радостин Василев от МЕЧ.

„Ситуацията е без аналог и изключително опасна.

Има опасност от една институционална нестабилност…Получихме не яснота, а пореден скандал, като този път той произтече от КС“, заяви и Драгомир Стойнев от БСП, като подчерта, че трябва да се разделят периодите, когато се намесва прокуратурата и когато не се намесва прокуратурата.

В този случай – по думите му, намесата не идвала от нея, а изслушването е показало, че е наложително да бъдат изслушани експертите, които са били ползвани от КС и чийто данни дори се разминавали. Той зададе въпроса защо КС е забранило публикуването на техните таблици и попита:

„Има ли право Конституционният съд да се разпореди да има цялостно пренареждане на народните представители в българския парламент?“ Припомняйки, че КС е отказал да направи пълно ново преброяване и реално са били проверени само една шеста от секциите. „Как те ще го екстраполират спрямо всички“?, зададе въпроса Стойнев, отсичайки, че КС няма никакво право и да заличава вота на избиратели, които са пуснали бюлетини.  

„Ужасяващото е, че стана ясно, че и

в КС нещата са изключително гнили – като в оная пиеса за Дания“,

подчерта пък Тошко Йорданов от ИТН, като се обърна към ПП-ДБ с думите: „Казахте, че КС е независим. Да, той е независим от нас, но не и от вас, защото Белазелков си е от вас и КС сам се навря в тази ситуация, защото председателката му направи политическо изявление. Абсолютно непредизвикано излезе вчера и направи политическо изявление, вземайки политическа страна.

В случая КС абсолютно политически и непрофесионално изтрива 780 гласа, предрешавайки края на делото. Прави манипулация на изборите“. Йорданов заяви, че случилото се показва, че са наложителни промени в Изборния кодекс, с които да бъде въведено 100% машинно гласуване, но със сканиращи машини.

„Проблемът е надпартиен. Той е институционален. Фундаментален проблем на държавата и на функционирането на държавата“, подчерта и Йордан Цонев от ДПС-Ново начало, като също настоя да бъдат изслушани експертите, ползвани като вещи лица от КС.

Цонев разкри, че това е поискал още на заседанието на Председателския съвет преди изслушването в НС председателят на ДПС Делян Пеевски. И допълни, че това е важно, защото „ако при проведени избори няма съхранени книжа, целият изборен процес и по-точно контролът върху него е напълно компрометиран“.

„Тук трябва да има виновни и да има наказания.

И тези виновни не може да ги установи КС, нито ЦИК. Има си орган, който трябва да направи това. Ако от нашата партия са откраднати няколко стотин гласа или няколко хиляди, за да влезе „Величие“, искам да попитам мнозинството: „Ако това мнозинство остане 119, това означава падане на правителството.

Ние не участваме в него и нямаме голяма мъка по него, но когато колегата от ГЕРБ говори за преврат, това си е пар екселанс така“, отсече Цонев и отново попита: „Колко гласа на наши избиратели са били откраднати в тези секции с нулите?“.  

На тези въпроси ще трябва да отговорят въпросните експерти, които са били ползвани от КС по делото и за чието изслушване в НС вчера беше депозирано искане в деловодството на Народното събрание.

Дали и кога това ще се случи обаче засега не е ясно, но скандалът ясно показа друго – че за съжаление задкулисието в страната очевидно е успяло да превземе и КС, превръщайки този ключов за демокрацията орган, призван да пази законността и Конституцията, в маша за миниране на демокрацията и за заличаване на гласа на народа.

При това буквално, както показа и разпореждането на Конституционния съд да бъдат заличени реални гласове, пуснати в урните.