Кошмарен вирус ни вади от строя до 2 седмици, ето ги симптомите
Става въпрос за сезонна зараза, която обаче често води до ларингит
Болки в гърлото, дразнеща суха кашлица и пресипнал глас. Това са симптомите на един от вирусите, които в момента вилнеят у нас, пише "Телеграф".
Става въпрос за сезонна зараза, която обаче често води до ларингит. Това състояние се характеризира с възпаление на лигавицата на ларинкса и протича с характерна промяна в гласа, който става дрезгав или пресипнал, а понякога се наблюдава и пълна загуба на гласа. Това обаче се наблюдава по-често при възрастните, при които вирусът засяга горните дихателни пътища.
Симптомите могат да продължат между една и две седмици. При по-малките деца пък се наблюдават друг тип прояви като температура, диария, гадене и повръщане.
Ръст
Всяка седмица над 4300 души са повалени от остри респираторни заболявания, показват данните на Информационната система за грип и ОРЗ. Ръст на заразените има във всички възрастови групи, но най-много са болните малчугани от 0 до 4 г., следвани от групата 5-14 г. В областите Варна, Пазарджик и Смолян данните за заболеваемостта показват нарастване в интензивността на разпространение на респираторните заболявания.
От всички изследвани проби не са доказани случаи на грип, а най-много са положителните за респираторно-синцитиален вирус. Той е чест причинител на инфекции на белите дробове и дихателните пътища.
Симптоми
Предаването на вируса става по въздушно-капков път, чрез кихане и кашляне или по контактно-битов, т.е. чрез допир със заразени повърхности. Този вирус е особено активен в периода от октомври до април. Освен него са доказани и случаи на парагрипен вирус. В тази група влизат четири вируса, като всеки от тях носи различни симптоми и заболявания. Общото е, че причиняват инфекция в горната или долната област на дихателната система и наподобяват на обикновена настинка.
Най-често симптомите са треска, хрема или запушен нос, кашлица, болки в ушите, загуба на апетит. Освен това може отново да доведе до възпаление на ларинкса и трахеята.