Кошмарната истина за удавниците и плажуващите по морето
Загубилите живота си във водата са по-малко от прегрелите
По няколко десетки сигнала на ден отработват по варненските плажове медиците от ДКЦ „Света Климентина“ заради летовници, които са прегрели или са вдигнали високо кръвно от жегите. Това пише в. „Монитор“.
Последният случай е от вчерашната сутрин, когато към 9,30 часа възрастен чужденец потърсил медицинска помощ на плажа на „Златни пясъци“. Впоследствие апаратът отчел опасните стойности на високо кръвно налягане от 180 на 110. Оказало се, че туристът забравил сутринта да си изпие хапчетата и преди да стигне до пясъка, вече вдигнал високи стойности на кръвното налягане. Наложило се да му бият инжекция за свалянето им.
Според шефа на ДКЦ „Света Климентина“, д-р Иван Иванов, за разлика от други лета, по варненското крайбрежие през сезон 2017 няма много инциденти с потенциални удавници в морето. На този фон медиците все по-често оказвали помощ на слънчасали туристи и хора с високо кръвно налягане. През изминалите дни докторите на плажа помогнали дори на 3-годишно детенце, което колабирало на пясъка. Хлапето било оставено твърде дълго незащитено под жаркото слънце от родителите си, чужденци.
„Преобладават и неволните инциденти, при които на някой от плажуващите му става зле и вика медицински екип. В жарките летни дни хората със здравословни проблеми са вече доста по-предпазливи и внимават в кои часове от деня отиват на плаж“, коментира още д-р Иванов.
Той призова плажуващите да са по-внимателни към здравето си, преди да се насочат към морето. И ако имат здравословни проблеми, да не прекаляват с дългото излагане на слънце. До момента по варненските плажове няма фатални морски инциденти, обобщи управителят на ДКЦ „Света Климентина“, д-р Иван Иванов.
Последната случка, в която се е наложила намеса на плажните медици е от 1 август, когато към 18,10 часа 17-годишна чужда туристка влязла да плува в морето на Южния плаж, но започнала да се дави. След като била извадена от спасителите, те подали сигнал и поискали специализирана медицинска помощ. Пристигналият екип медици от ДКЦ „Света Климентина“ реанимирал на място удавничката, а впоследствие тя била откарана за лечение и хоспитализирана в МБАЛ „Света Марина“, откъдето вече е изписана в цветущо здраве.
Д-р Иванов припомни, че през август морето става опасно, защото се появява мъртво вълнение и се образуват дънни ями. Затова специалистът апелира всички любители на плажуването да са много предпазливи и разумни, когато влизат да се къпят.
Д-р Иванов припомни, че ДКЦ „Света Климентина“ обслужва вече 12 години поред варненските плажове в периода от 1 юни до 30 септември, като екипите дежурят в интервала от 8 до 18 часа. Медицински пунктове има на „Златни пясъци“, „Св. Св. Константин и Елена“, „Кабакум“ и по всички варненски плажове. Те разполагат с общо 4 линейки, ангажирани са 18 лекари и реаниматори, 60 медицински сестри, 2 фелдшери и 6 шофьора.