Косите на Левски – ключ към откриването на гроба му
Криминалисти от МВР три пъти са изследвали косите на Васил Левски. Реликвите са съхранявани първо от майката на Апостола, след това от сестра му Яна и накрая са предадени на Министерството на просвещението. Какво е установено при ДНК-анализа?
Шестима експерти от института по криминалистика към МВР правят първата експертиза на косите на Левски през 1973 г., съобщава bTV.
„По време на този анализ е направено и едно много важно откритие – че всъщност кръвната група на Апостола е била нулева”, каза Диана Костова от НВИМ – София.
Реликвата, съхранявана от майката на Левски, криминалистите приемат за базова проба и я сравняват с второ откритие – кичури, скрити в медальона, който носел Апостола.
„Косите в медальона имат едни прорязани ъгълчета – от молци... И от това можеше да се направи заключение, че те са били съхранявани в някаква стая – преди да се сложат в медальона, където е имало вълнени дрехи. И молците заедно с дрехите са нападнали космите. Ние не знаехме дали е така и направихме реален опит – с молци с други косми. И същите прояждания се получиха като при тях”, обясни проф. д-р Костадин Бобев, бивш директор на НИК – МВР.
През 1981 г. институтът изследва коси на Левски от два различни музея, а през 2007 г. прави ДНК експертиза и сравнява реликвите от музея с косите на неговите наследници.
За донор е избрана една от неговите племенници, защото биолозите и специалистите по генно инженерство са направили заключение, че тя е един от най-подходящите донори за изследване.
Дъщерите на Божана разказват с трепет за момента, в който тя дава за изследване кичур от косата си.
„Когато съобщиха резултата от анализа, ние изпитахме невероятна гордост, че носим част от гените на най-великия син на България”, сподели Стефана.
Кодът е важен и заради друго – именно той някой ден би могъл да докаже, че изследователите са открили къде е погребан Апостола.
Васил Василев, председател на комитета „Васил Левски“, смята, че дългът ни към Апостола не е да погребем косите му, а да спазваме завета му и да изградим България такава, каквато той е искал.
„Идеите на Левски са за развитие на България в една посока. Както за това да бъдем единни, да бъдем равни с другите европейски народи, за братство, за равенство, за общото благо... Всичко това са един набор от правила, които, ако бъдат спазени от политиците, България ще изглежда съвсем различно“, смята той.
По думите му, има една тенденция на търсене на вина в българския народ за това кой е предал Левски и защо не е бил спасен. „Което не е вярно“, заяви Василев. Той изтъкна, че в условията на „черо робство“ една тайна организация от над 10 хил. души не е предала Апотола на властите. „Може да е поп Кръстю. Може и да е работа на турските шпиони. Но да се лепи това клеймо на българския народ - не е редно“, посочи той.
Василев добави, че всичко, което знаем за залавянето и осъждането на Левски, е от турските архиви. Затова не е изключено някоя чета да се е опитала да го освободи по пътя към София, но ние няма как да го знаем.