Кюстендилската череша измръзна

Около 90 процента от плодните пъпки при черешовите насаждения са измръзнали през тази зима, когато температурите паднаха до минус 29 градуса. Това са установили от Института по земеделие в Кюстендил. Наблюденията им показват още, че по-малко - до 50 процента, са измръзнали сортовете череши, които се отглеждат в района на Кюстендил, тъй като са по-устойчиви на ниските температури, съобщава БНТ.

Кирил Христов отглежда 100 декара с череши в района на село Паничарево. Разказа, че пораженията в градината му от падналите минус 22 градуса са в рамките на допустимото.
 
„В следващите 2-3 дни ще се отчете точния процент на загиналите ,но за сега смятам реколтата ще остане като тука чувам в кюстендилско температурите паднаха по-ниско 23-8 и 9 и там може да има поражения ,но до минус 24 градуса нема кой знае какви поражения”, каза Христов.
 
„При черешата, ако 30 -35 процента от плодните пъпки са запазени добива е добър, тук по 10 процента са останали значи реколтата ще бъде частично компроментирана”, обясни проф. д-р Димитър Домозетов, директор на Института по земеделие в Кюстендил.
 
Според стопаните, много е важно през пролетта температурите да не паднат под нулата
 
„Миналата година някъде към 27 април падна големия мраз то не беше слана ,а мраз спаднаха температурите около минус 6 и почти загинаха цветовете на трайните насаждения и от там реколтата беше много слаба”, каза Христов.
 
Хората, които отглеждат трайни насаждения казват, че в кюстендилския край почти никой не застрахова културите си, защото в последните години реколтата не е добра, доходите-малки, а цената ниска. Качеството на черешите зависи от сортовете и в този край стопаните вече изпробват нови сортове. За цените обясниха, че се регулират от италианските търговци, които държат пазара в района.
 
„Твърде ниска цената в сравнение с онова ,което трябва да бъде, за да бъдем рентабилни някъде вървят около 60 ,70 ,80 до лев говорим за преработката докато прясната консумация върви по-добре, но и там нещата са много сложни, тъй като трябва да има условия, трябва да има камери хладилни много неща”, добави Христов.
 
Заради минусовите температури миналата пролет, което доведе до слаба и некачествена реколта в района цената на едро падна до 40 ст. за килограм, а по пазарите черешите се предлагаха на цена от 2 лева.