Лекарите алармират: Драмата с рецептите продължава
От здравното министерство заявиха, че до средата на декември се очаква обнародването, което ще позволи гратисният период да влезе в сила
"Дигитализацията няма да бъде спряна в тази насока. Ние не сме против нея, просто искаме да бъде направена така, че тя да бъде в услуга, да бъде улеснение и за лекари, и за пациенти, и за фармацевти, а то не се случи. Това наложи отлагането".
Това обясни пред БНР д-р Николай Брънзалов - зам.-председател на УС на БЛС, относно временното връщане на хартиените рецепти за антибиотици.
Той припомни предупрежденията на лекарите още от началото на въвеждането на електронните рецепти за антибиотици и антидиабетни средства.
"Взеха се предвид нашите съображения и този срок, само за антибиотиците, се отложи до 31 март. Налагаше го това, че действително се получаваха тези неприятни ситуации с разкарване на пациенти, изнервени лекари и фармацевти. Всички неща ги бяхме обяснили", напомни той.
За да влезе в сила една наредба, тя трябва да бъде публикувана в Държавен вестник, а такава още не сме видяли там, изтъкна д-р Брънзалов относно забавянето във връщането на хартиените рецепти за антибиотици.
От здравното министерство заявиха, че до средата на декември се очаква обнародването, което ще позволи гратисният период да влезе в сила.
Въпреки че все още не са влезли в сила, има лекари, които вече изписват лечение по този начин, както и пациенти, които искат да си купят антибиотик със стара хартиена рецепта, обяви Николай Костов от Асоциацията на собственици на аптеки.
"Повечето аптеки не приемат стари рецепти, тъй като антибиотиците се предписват за моментно състояние и не би трябвало да се ползват антибиотици, предписани преди месеци", посочи той.
Д-р Николай Брънзалов отбеляза, че в голям процент в Европа са въведени електронните рецепти, като в някои страни това вече е на 90%.
Никъде обаче не е премахната опцията лекарят да може да даде и хартиена рецепта при определени обстоятелства, подчерта той.
БЛС ще настоява да придобие телефоните на всички пациенти, на които те да бъдат известявани (чрез смс или вайбър) дали са получили някаква здравна услуга, съобщи още д-р Брънзалов. Според него най-добрият контрол на системата е от страна на пациента.
"Чрез електронен подпис на лечебно заведение да се изтеглят електрнни досиета на пациентите и да се предоставят на техните телефони не ми звучи добре", каза той.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук