Лена Бориславова бясна заради Диона, веднага се зае да...

Докато "Възраждане" създават несъществуващи проблеми и спират неслучваща се в училище пропаганда, родни “инфлуенсъри" пропагандират по особено безотговорен начин “шмъркане" на нова енергийна напитка като “напълно безопасна и здравословна, пише Бориславова

Докато "Възраждане" създават несъществуващи проблеми и спират неслучваща се в училище пропаганда, родни “инфлуенсъри" пропагандират по особено безотговорен начин “шмъркане" на нова енергийна напитка като “напълно безопасна и здравословна".

Това написа във Фейсбук Лена Бориславова от "Продължаваме промяната", след като рекламата на певицата Диона предизвика бурни обществени коментари.

Диона Нурофена удари дъното: Показа се как шмърка ВИДЕО

"Рекламата очевидно е успешна, защото всички социални мрежи са залята с нея.

Само че енергийните напитки не са здравословни, нито безопасни, особено за деца и подрастващи. Проучванията сочат, че консумацията на енергийни напитки води до високо кръвно, сърдечносъдови проблеми, главоболие, стрес и хиперактивност.

Според данни за 2014 г. младите хора у нас, включително децата от 8 до 12 клас приемат такива напитки 5 пъти седмично, а оттогава се наблюдава увеличение на консумацията, като на места търсенето е по-високо от това на бутилирана вода.

Заедно с колегата Васил Пандов веднага ще изпратим следните въпроси към компетентни институции, за да разберем дали и какви са съществуващите рискове за подрастващите във връзка с този нов продукт, рекламиран по меко казано спорен и безотговорен начин:

- към МВР: Спазва ли се забраната за продажба на енергийни напитки, включително на този нов продукт, на непълнолетни (въведена в 49ото Народно събрание)? Как се контролира продажбата им в интернет?

Кои са каналите за разпространение на този продукт и съвпадат ли с такива на наркотични и други забранени вещества?

- към БАБХ: проверена ли е безопасността на този продукт? Какви съставки съдържа и има ли риск от тяхната употреба чрез вдишване през носа?

- към Министерство на здравеопазването: какви рискове крие употребата на този иновативен продукт? Специфичният начин за приемането му може ли да допринесе към насърчаване на употребата на забранени наркотични вещества и на развити зависимости?

Мярка в борбата със зависимостите минава и през правилно здравно образование в училище.

Това са темите и проблемите, на които трябва да търсим решения, ако искаме да предпазим децата на България", пише още Бориславова.