Линейки копърки трупат пачки от болни от К-19

Възрастна жена е платила 750 лева за превоз с подобен специализиран автомобил - и то без лекар, като стандартната цена за подобна услуга е 50 лева

Пандемията от коронавирус извади на преден план не само проблемите в болничната и доболнична помощ у нас, но даде възможност и на измамници да печелят на гърба на пациентите. Оказва се, че в България т.нар. копърки има не само сред такситата, а и при линейките, пише dir.bg.

Опасностите, които ви грозят при тях, обаче са по-страшни, отколкото при такситата, работещи нерегламентирано.

На фона на критичния недостиг на екипи на Центровете за спешна медицинска помощ и чакането с часове много хора се обърнаха към частни линейки, обещаващи спешна помощ. Без да подозират, че са попаднали в ръцете на измамници, които работят изцяло в сивия сектор. 

Един от най-фрапиращите случаи е с възрастна жена, която е платила 750 лева за превоз с подобен специализиран автомобил - и то без лекар, като стандартната цена за подобна услуга е 50 лева. Пациентката обаче не може да докаже измамата, защото няма касов бон и не е записала регистрационния номер на линейката. 

Още по-шокиращ е случаят, когато шофьор на частна линейка буквално "изсипва" тялото на починал в нея пациент на тротоара пред спешното отделение на една от големите столични болници. След това бяга. Собственикът така и не е открит. 

Как се правят пари на гърба на болните?
Най-често линейките копърки стоят пред болниците, а шофьорите им лъжат пациентите, че са лекари. На самите специализирани автомобили може да се видят и надписи "Бърза помощ", което също е измама.


Снимка: Dir.bg

Разбира се, ценоразпис няма. Цените се определят на око, и то много често колкото по-тежък е случаят, толкова по-висока е цената. Касов бон не се издава, а ако настъпи смърт в частната линейка, близките няма как да докажат кой е транспортирал близкия им. 
Особено голям проблем са санитарно-хигиенни условия в линейките-копърки, както и старото или напълно липсващо оборудване.

Много често чаршафите не се сменят, а консумативите за еднократна употреба се измиват с вода и след това се използват отново - нещо, което крие огромен риск за пациента. Самата линейка не се дезинфекцира, а просто се забърсва с парцал. Фрапантен случай е нощуването на два такива специализирани автомобила в двора на къща в краен столичен квартал, където около тях се разхождат прасета. 



На практика контрол няма и по отношение на техническото състояние на линейките - липсват задължителният предпътен контрол от дипломиран механик и техническата поддръжка в сервиз, а пробата с дрегер на водача преди работа е мираж. 

Ако все пак някой пациент реши да си търси правата, той попада в абсурдна ситуация. В общия случай линейката е регистрирана на едно физическо лице; сайтът се води на второ, а телефонът, на който сте позвънили, за да я повикате, на трето. Шофьорът няма трудов договор, касов бон не се издава. 

Частните линейки не са Спешна помощ
Съгласно Закона за лечебните заведения, спешна помощ се извършва единствено и само от Центровете за спешна медицинска помощ (ЦСМП), които са единствено и само държавни. Частните линейки нямат право да извършват спешна помощ, а медицински транспорт, който не е спешен.

Ако към фирма за частни линейки се обърне пациент и състоянието му изисква спешна медицинска помощ, то случаят се отказва и се насочва към тел. 112 и съответния ЦСМП. 

В Наредба № 3 от 2007 г., която утвърждава стандарта за спешна медицина, е записано, че единствено и само линейките на ЦСМП могат да носят надпис "СПЕШНА ПОМОЩ" (Думите "спешна" и "бърза" се считат за заместващи по отношение на спешната помощ, защото спешна помощ е новото наименование на дейността, а бърза помощ е използваното в миналото - бел.ред).

Как да не попаднем на линейка копърка?
На първо място не наемайте линейка, която стои пред болницата. Не се доверявайте и на оставени визитки на медицинския персонал. Изберете частна линейка, която има собствен сайт в интернет и разполага с минимум 10 линейки. Прегледайте дали на сайта има качени сертификати за качество и безопасност на движението.


Снимка: ena1111.bg

Когато специализираният автомобил пристигне, първо обърнете внимание дали е нов. Работещите "на светло" частни линейки са нови с пълно оборудване, консумативи и лекарства. Екипите, работещи в линейката, са облечени еднакво и най-често с фирмено облекло, на което е обозначено името на компанията, извършваща медицинския превоз. 


Снимка: ena1111.bg

И не на последно място, истинските частни линейки издават всички необходими документи - като касов бон и фактури, а на автомобилите им няма да видите надписи "Бърза помощ".