Лозан Панов цъфна на политически митинг във Варшава

Докато председателят на ВКС политиканства, ръководената от него Съдийска колегия продължава да бездейства по ред въпроси

Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов, предходният председател на Съюза на съдиите в България (ССБ) Атанас Атанасов, Владислава Цариградска - председател на Контролния съвет на магистратската организация и съдия Нели Куцкова, са участвали в политически митинг, проведен в събота в полската столица Варшава, пише "Правен свят". 
 
Поводът за командировката на четирима действащи български съдии до Полша е недоволството на част от полските им колеги, свързани с либерални политически кръгове от съдебната реформа, която управляващата консервативна партия "Право и справедливост" се опитва да прокара през последните години.

Властите в Полша се стремят да ограничат политизирането на полските съдии, което включва освобождаването от работа на навършили пенсионна възраст магистрати, част от които са били свързани с предишния комунистически режим. Именно в тяхна подкрепа до Варшава са се командировали карето от български съдии, което публикува снимки в социалните мрежи.
 
"През последните няколко години както в Полша, така и в други държави-членки на ЕС, като Унгария и България, протичат процеси, подкопаващи основните устои на демократичната държава.

Стремежът на политически партии, осъществяващи законодателната и изпълнителната власт, да овладеят и съдебната власт, като по този начин постигнат пълен контрол върху управлението на държавата, води до противоречие с водещите принципи на Европейския съюз и суспендиране на основните права и свободи на гражданите", твърдят в становище на Управителния съвет на ССБ.

От организацията изглежда съжаляват, че у нас опитите за политически демонстрации на съдии и свързаните с тях партийни кръгове по-скоро доведоха до отблъскването на обикновените граждани, отколкото до желаната обществена подкрепа. 
 
От "полските фотографии" на Панов, Атанасов, Цариградска и Куцкова е видно, че поне трима от тях са със съдийските си тоги на политическия митинг, което би могло да се тълкува и като нарушение на разпоредбите на Кодекса за етично поведение на българските магистрати. 

"Магистратът не участва по какъвто и да е начин в партийно-политическа дейност и не се намесва в политически или бизнес среди на влияние", гласи чл. 9.2 от Кодекса в частта му за Правилата за предотвратяване на конфликт на интереси.
 
От ССБ не са уточнили кой е поел разноските по пътуването на четворката съдии до Варшава, макар че с оглед на високия размер на българските магистратски възнаграждения спрямо средната работна заплата у нас, пътуването им до Полша не е представлявало сериозен разход. 
 
Що се отнася до ангажираността на българския "съдия №1" с тегобите на полските съдии, то тя контрастира на пълното неглижиране от страна на Лозан Панов на проблемите на съдиите в България.

Докато председателят на ВКС и политизираната върхушка на ССБ политиканстват, ръководената именно от Панов Съдийска колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) продължава да бездейства по въпроса за регулиране на натовареността на магистратите и оптимизиране съдебната карта.