Лятната занималня за децата бърка дълбоко в джоба на родителите
В зависимост от предпочитания родителите могат да избират спортни занимания, разходки сред природата, както и допълнителни езикови курсове
Лятната занималня за месец удря хилядарка. Цената зависи от екстрите, които се предлагат, като има и такива за около 500 лв. Ако обаче родителите имат ясен план за лятото, могат да направят ранни записвания, като по този начин ще свалят цената от 5 до 15%, съобщава „Телеграф“.
Призвание
Деца имат възможността да станат готвачи, инженери или дори да видят как се прави вестник по време на летни занимални. Ако родителите искат да ги пуснат само за седмица, ще трябва да се бръкнат с около 120-140 лева, а еднодневната такса е около 30 лева.
Повечето центрове обаче предлагат лагери за цялото лято, в които заниманията са разделени на модули. Обученията стартират от 1 юни и продължават до 1 септември, като се водят от начални учители. На повечето места се приемат деца от 1-4 клас, но има и такива, които записват и от 4-14-годишна възраст.
Природа
В зависимост от предпочитания родителите могат да избират спортни занимания, разходки сред природата, както и допълнителни езикови курсове, сред които дори арабски, френски, испански, английски, руски и немски. Така например образователните модули включват затвърждаване на учебния материал, диктовки, решаване на тестове, както и четене на задължителната литература от списъка на децата и попълване на читателския дневник. За целта трябва да си носят необходимите книги. Някои школи предвиждат и четене сред природата. Модулите „Приятел на природата” пък включват разходки в планината, пикници, посещение на културни обекти, на зоологически и ботанически градини. Повечето школи не поемат таксата за музеи и пътувания, затова родителите плащат допълнително. На някои места трябва да подсигурят и обяд на децата си, защото също не е включен в цената. Офертата на други пък включва само следобедна закуска. Има и занимални, при които храненето през деня е 4 лева.
Диктовки
„При нас занятията са целодневни - те са от 8 до 18 часа. Включват подготовка по български език и математика. Децата трябва да си носят и книжки от вкъщи, които са предвидени в задължителния списък. Всеки ден ще има диктовки и тестове, но по атрактивен начин, за да не им е скучно. Всеки петък пък се предвижда да има посещения в различни музеи. Подсигуряваме следобедна закуска. Иначе детето може да си носи обяд от вкъщи. Миналата година работихме и с кухня, която е близо до занималнята. От там ни предлагаха дневно меню и поръчвахме за желаещите”, коментираха пред „Телеграф“ от един от най-големите столични центрове.
Билярд
Някои летни занимални предлагат дори скаутски походи и конна езда, както и игри на билярд и боулинг. Учителите организират и различни щафетни игри. В модулите „Млад изследовател” пък децата могат да придобият умения по готварство, керамика, да рисуват по дадена тема, но и да се научат как се прави новинарски репортаж, видеоклипове и какво е фотожурналистика.
В някои занимални предлагат отделно и интензивни курсове по български език и математика от 1-6 клас, като целта е наваксване на пропуските по време на онлайн обучението. Цената е 90 лева, а за записаните в лятната занималня на съответната група е безплатен. Уроците се провеждат две седмици.
Повечето занимални предоставят и списък с необходимите за децата пособия. Те включват - тетрадки, несесери, мокри кърпи, пантофки, репеленти, слънцезащитен крем при излизане сред природата.
Правят групи в домашна среда
Начални учители предлагат занимания в домашни условия през лятото, като за целта сформират малки групи. Повечето предпочитат до 5-6 хлапета. Това обясни пред „Телеграф” Росица Иванова. Тя изтъкна, че цената е по договорка с родителите.
„Всеки може да си избере различен вариант - за цялото лято, седмица или един месец. Най-добре е, ако се сформира група от познати деца, за да се чувстват добре. Заниманията няма да са свързани само с четене и писане. Предвиждам посещение на музеи, галерии, но входните такси се заплащат отделно”, обясни Иванова. Тя допълни, че е нужно децата да си носят обяд от вкъщи, защото също не е предвиден в таксата.