Любо Ганев посочи единствения начин газът да поевтинее у нас
Акцизът е много минимална част от това, но ако намалят ДДС-то, ще е една ефективна помощ - ще намали с около 30 стотинки на килограм, смята волейболната легенда
Поскъпването на природния газ очаквано предизвиква множество реакции в обществото. Любо Ганев, който след края на волейболната си кариера започна бизнес начинания, които го издигнаха до прозвището Краля на метана, продължава да прави остри коментари по темата, а причината е ясна и удря всички българи по джоба.
"Поскъпването на природния газ е плод на недалновидна политика на ЕС през последните 10-15 години, заяви волейболната легенда в ефира на bTV.
Повишаването не дойде от войната, а много по-рано, преди година и половина. Заради грешната политика специално за Европа. Навремето имаше дългогодишни договори. Бяха за по 15, 20, дори 30 години. Европейската комисия реши, че трябва да се купува на пазарна цена. И така тя щяла да падне. Доказа се, че тази политика е много грешна. Допреди година и половина цената на хиляда кубични метра беше 150 долара, а сега е над 1000 долара. Сами си направете сметка колко се е повишила.
Цената на метана беше обвързана с тази на продукти, които произлизат от петрола. И ситуацията беше лесно предвидима. В България например, ако петролът се повиши днес, то цената на природния газ се вдига едва след девет месеца. Ако петролът падне, също след девет месеца пада и газът.
Целта на всеки един политик е да намери най-евтината газ за държавата си. Но пък доказано е, че е най-евтина, когато е през тръбопроводи.
Ако гледаме пазарната цена в момента, може и да е по-евтина, но България никога не е плащала такава цена. Метанът е природния газ, затова и е нарицателно име. Едно и също нещо са.
Към момента за мен тази цена е изкуствено завишена и нереалистична. Когато Европа започна да има нужда от природен газ, започна натиска срещу Северен поток. Трябваше да има общо четири тръби, а са построени засега само две.
Основното количество в България постъпва по така наречения Турски поток и идва от Русия. У нас има много малък добив. Една част от природния газ постъпва и от договора ни с Азербайджан. Това позволява на "Булгаргаз" да прави микс и цената в България да е по-ниска, отколкото средната европейска.
Получава се, защото се обвързва с цената на петрола и със средната пазарна цена. У нас тя винаги е била 70-75 процента от средната за Европа.
Пазарът в Азия се събуди много по-рано, особено след кризата. Всички тези танкери, които сега си говорим, че ще идват, подминаваха Европа. Пазарите са по-големи там, защото плащат повече. Никой не го интересува в България какво е.
Акцизът е много минимална част от това и при него понижението на цената няма да е толкова голямо и да се усети, но ако намалят ДДС-то, това ще е една ефективна помощ - ще намали с около 30 стотинки на килограм.
Ако е само акциза, няма да е толкова голямо понижението на цената, тъй като той се прилага главно за автомобилите. Говорим за природния газ, който се използва като автомобилно гориво, а не за битовите потребители. Ако се намали обаче и ДДС, ще се усети наистина от всички граждани, заяви още Ганев. И добави още, че:
Отлив на клиенти няма, тъй като ако си свалиш уредбата, трябва да си сложиш някаква друга. Една голяма част, особено такситата, имат необходимите уредби и продължават да работят, но метана е по-скъп. Засега отлив няма, но няма и търсене на нови автомобили.