Любопитни факти за емоциите, които може би не знаете

Какво ни кара да се чувстваме по един или друг начин?

Как чувствата намират външен израз? Науката дава отговор на някои от тези сложни въпроси – и може да ни помогне да сме по-наясно с чувствата си, пише GoodNet.org, цитиран от obekti.bg.​​​​​​​

1. Отрицателните емоции са полезни 
Преживяването на отрицателни емоции като страх или гняв е важно за душевното ни здраве и ни помага да оценим преживяванията си по позитивен начин. Човек, който преживава само позитивни емоции, има опасност да стане незаинтересован и да игнорира действително важните въпроси. Негативните емоции са напълно естествени и е важно да не ги потискаме. Всичко е въпрос на баланс.

2. Любовта наистина е химия 
Любовта има много повече общо с химията, отколкото си мислите. Пеперуди в стомаха и потните длани имат научно обяснение. Химичните вещества като допамин и ендорфини, които се отделят в организма, имат огромно влияние във връзките, които избираме.

3. Чувствата се влияят от цветовете 
Различните цветове събуждат различни емоции заради това, което асоциираме с тях от природата. Например, синьото е успокояващ цвят и увеличава релаксацията, защото се свързва с небето и морето. Жълтото се смята за радостен цвят, ярък цвят, защото го свързваме със слънцето.

4. Емоциите се проявяват физически 
Освен, че са част от психологическо явление, емоциите се чувстват не само в мозъка, но и в останалата част от тялото. Това показва изследване на учени от Финландия. Определени части от тялото, особено в горната половина, са силно стимулирани при чувства като любов, щастие и гордост, докато при депресията и тъгата тялото е почти безчувствено.

5. Емоциите са заразни 
Редица изследвания доказват отново и отново, че хората несъзнателно повтарят емоционалния израз на хората около тях. Независимо дали сме „инфектирани” с усмивка или сме събрали положителна енергия онлайн, ние просто не можем да не „прихващаме” емоции от другите.

6.  Усмивката ни прави щастливи - дори да не е истинска
Ако настроите израза на лицето си така че да отразява определена емоция, започвате да чувствате тази емоция. Когато се усмихвате, сте щастливи, нали? Но и обратното също действа. Учени са доказали, че дори ако държите молив в устата си, така че на лицето ви да се оформи усмивка, започвате да се чувствате по-добре. Ако искате да се почувствате щастливи, всичко, което трябва да направите, е да се помъчите да се усмихнете за около 30 секунди и веднага ще се почувствате по-щастливи. Толкова е просто.

7. Чувствата винаги се изписват на лицето 
Когато човек преживява силна емоция, но иска да прикрие чувствата си, прави т.нар. микро-мимика – кратък неволен израз на емоция.  Микромимиките се случват толкова бързо, че често не могат да се видят в реално време, но могат да се запишат и анализират на забавен кадър. Така те дават очарователен поглед към действителното емоционално състояние на човека.