Магдалинчев: Искането на Съюза на съдиите за оттегляне на целия ВСС е политически ход
Атмосферата в съдийската колегия не е от най-добрите, но Висшия съдебен съвет все пак работи
Представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев определи като „малко политически ход“ искането на Съюза на съдиите за оттегляне на целия Висш съдебен съвет след оставките на Красимир Шекерджиев и Боряна Димитрова.
„Добре би било да го обсъдим и добре би било тези, които искат оставката на целия ВСС, да се замислят какво ще стане след това. Ако те са големите мераклии за влизане в състава на съвета, просто няма да има как да се случи това нещо. Няма да има никакъв ВСС. (…) Ако ние подадем оставка, какво ще се случи?
Няма да има орган, няма да има процедура, няма да се проведе никакъв избор. Отгоре на това няма да има бюджет – няма кой да го внесе“, коментира Магдалинчев в интервю за БНР. Той допълни, че реакцията на Съюза на съдиите не е професионална, а по-скоро политическа.
„Този съвет все пак работи. Макар че атмосферата, особено в съдийската колегия, не е от най-добрите. Там е празнословие“, подчерта Боян Магдалинчев. По думите му „случва се от време на време, с много усилия да се проведе нещо, което може да се направи за час-два“, а заседанията са „тягостни“ и „няма нищо общо с това, което трябва да се направи“.
С много усилия минават решенията по различни въпроси, изтъкна Магдалинчев. „Отстрани изглежда, че е по-демократично заради самото говорене, но това говорене практически не подпомага много.“
В момента кадровият орган се състои от 22 души от общо 25. Относно процедурата по избор на нови членове от съдийската квота Боян Магдалинчев уточни, че в 7-дневен срок от прекратяване на мандат следва да се определят дата, час и място за провеждане на Общо събрание за попълване на състава на ВСС.
„Най-вероятно ще се случи към септември месец.“
По повод изявленията на двама министри от правителството за работата на съдия Мария Вранеску във връзка със спиране на вписвания, което бе последвано от реакции на Софийския градски съд и на Съюза на съдиите, Боян Магдалинчев уточни, че има стъпки за реакция при такива ситуации, разписани в приетите през 2019 г. стандарти за независимостта на съдебната власт. Във връзка с това съществува и екип за реакция при кризи.
„Екипът за реакция при кризи реагира в един последващ момент, когато види, че напрежението започва да се нагнетява. Тогава той може да реагира сам, да излезе с декларация или да сезира съответната колегия на ВСС те да излязат с реакция.
В конкретния случай действително е недопустимо, още повече, че в това изявление (на Кирил Петков в предаването на БНТ „Панорама“ – бел .ред.) се правят внушения, които са недопустими, по отношение на съдия Вранеску.“
Според Магдалинчев „не е нормална такава реакция на представител на изпълнителната власт“. Съдийската колегия на ВСС не може да се намеси в конкретно дело на който и да е магистрат, категоричен е той. Това е регламентирано в Закона за съдебната власт.