Магдалинчев: Никой не се е възползвал от уязвимостите на системата за случайно разпределение на дела

Според доклада са установени 23 уязвимости, от които с висок риск са 11, с среден риск са 2 и с нисък риск за застрашаване на системата са 9

Одитният доклад, който и в момента се разглежда на пленума на ВСС, показва, че Централизираната система за случайно разпределение на делата (ЦССРД) има уязвимости, които могат да бъдат както от външен, така и от вътрешен характер.

Докладът обаче посочва категорично, че никой не се е възползвал от тези уязвимости. В системата не е влизано. Това заяви Боян Магдалинчев, представляващ ВСС, цитиран от БНТ.

Според доклада са установени 23 уязвимости, от които с висок риск са 11, с среден риск са 2 и с нисък риск за застрашаване на системата са 9.

Правени са тествания, при които категорично е установено, че не е влизано в системата, че това не може да се случи, но има доста слаби моменти, заяви Магдалинчев.

В доклада има констатация, че през 2016 година има опит за проникване, който е неуспешен, каза още той.

Магдалинчев уточни, че има образувано досъдебно производство, в което ще има далеч по-различни изследвания на системата, в това число за назначаването на експертиза относно нейната пригодност и относно други обстоятелства за системата на ЦССРД.

Ще бъде установено опити за проникване, дали се е стигало в други системи, дали е засегната част от системата.

Гешев оповести колко пари е струвала системата за случайно разпределение на делата

"Одитният доклад нямаше за цел да показва влизания в системата, той казва само, че има уязвими места, които по принцип биха при определени обстоятелства позволили възможността за влизане", допълни Магдалинчев.

Той уточни, че през последните години делата са разпределяни чрез системата за случайно разпределение на делата, която е в сила от май 2015 година в съдилищата.

Магдалинчев поясни още, че изборът и поддържката на системата е изцяло в правомощията и функциите на ВСС.

Боян Магдалинчев: Прокуратурата трябва да установи има ли пробив в системата на Темида

Министърът на правосъдието като председателстващ пленума на ВСС има право да взима отношения по въпросите, които са предмет на обсъждания, без право да гласува. Системата се приема по времето на Христо Иванов, когато е правосъден министър.

"Дали е имало нужда да се приме новата система вероятно е било мотивирано с необходимостта, защото тогава се вдигна доста голям скандал в обществото, при което системата набързо е била разработена и внедрена.

Тя е временно внедрена", уточни Магдалинчев.

Системата се приема след скандал за разпределяне на делото на КТБ.

Ще бъде обявена обществена поръчка за изграждане на нова система за разпределение на съдебните дела във висшата съдебна система. Това потвърди Боян Магдалинчев от ВСС на официален брифинг по-рано днес.