Мариан Маринов, НСС: Концепцията на Сарафов е революционна, смела и ангажираща

Маринов посочи, че изказва личното си мнение за и.д. главен прокурор, изградено на базата на лични наблюдения

"В момента не виждам политически натиск. Откакто господин Сарафов пое функцията на и.д. главен прокурор, работим спокойно, не усещаме напрежение". 

Това заяви пред БНР Мариан Маринов, следовател и и.д. говорител на Националната следствена служба.

В специално издаден документ, качен на секцията "Избор за главен прокурор" на сайта на Висшия съдебен съвет, специалният прокурор, назначен да разследва обвинител номер едно и неговите заместници, Даниела Талева, удостоверява, че в периода 7 декември 2023 - 11 октомври 2024 година по постъпилите сигнали срещу изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов са направени проверки, които не са установили данни за извършени престъпления. Отбелязано е и че срещу единствения кандидат за главен прокурор няма висящи и неприключени наказателни производства.

Така от удостоверението, издадено на 11 октомври, става ясно, че Талева и екипът ѝ не са открили данни за извършено от Сарафов престъпление нито по т.нар. афера "Осемте джуджета", нито във връзка със сигнала, че е оказал натиск върху бившия главен секретар на МВР Живко Коцев по разследването в Митниците.

Вчера - 23.10, единственият кандидат за главен прокурор - настоящият временно изпълняващ функциите Борислав Сарафов, депозира във Висшия съдебен съвет и своята концепция. 

Камарата на следователите излезе в негова защита. 

"Органът, който може да предложи кандидатура, е Висшият съдебен съвет. Законодателят не е предвидил възможност прокурорите и следователите да номинират свой кандидат. Логично е Камарата на следователите да изрази свое становище към направената кандидатура на господин Сарафов". 

Мариан Маринов посочи, че е успял да се запознае с концепцията на Сарафов.

"За мен е доста революционна, смела и ангажираща. Неща, които се говорят в средите на магистратите – намаляване на формалността в наказателния процес, облекчаване на работата, премахване на някои институти.

Проблемът е дали този ВСС има морални основания да предложи кандидатура, след като година по-рано е отстранил предишния главен прокурор, а преди това го е избрал за такъв при липса на друг кандидат. Случва се това, което е заложено в закона. Прокурорската колегия във ВСС може да предложи кандидатура. Такава може да предложи и министърът на правосъдието. Но се наложи една практика, че с оглед на това да не се политизира предложението, правосъдните министри избягват да предлагат своя кандидатура". 

Маринов коментира думите на президента Радев за Висшия съдебен съвет:

"Настоящият ВСС, след всичко което натвори, не може да отговори на високите обществени очаквания, защото нееднократно демонстрира, че е подвластен на политическа конюнктура и е изтъкан от зависимости".

"Обстоятелството, че ВСС решава да отстрани предишния главен прокурор отчитам като някакъв тип мъжество. Сигурен съм, че те са били в доста трудна позиция да вземат това решение".

Маринов посочи, че изказва личното си мнение за и.д. главен прокурор, изградено на базата на лични наблюдения. 

"Игнорирам публичната информация за замесване на името му в различни скандали. Днес научихме, че има отговор по тези въпроси от специалния прокурор, който е извършил разследване и е категоричен, че няма данни за престъпление в тази насока. Не бихме имали съмнение в неговата позиция, тъй като не е подчинен на Сарафов и не е зависим от него. Направил е професионална преценка на всички факти и обстоятелства. 

Зависимостите, за които се говори, са публична информация, която се тиражира. Дали са действително зависимости, дали са предположения, дали са мнения? Няма как да коментирам без конкретни доказателства".