Медик: МЗ не прави нищо за бежанците, буквално
За 20 дни трябваше поне за тези, които са хронично болни, да се осигури някакъв вариант, каза д-р Крайселски
Поне за момента няма механизъм да бъдат покрити поне част от сумите за лекарства на хронично болните бежанци.
Това поясни пред БНР общопрактикуващият лекар д-р Евгени Крайселски, който бе сред първите медици у нас, вписали се в официалния правителствен сайт в помощ на бежанците от Украйна. Вече има бежанци, които са се обърнали към него.
„Повече деца, също и възрастни. Семейните лекари сме със смесена практика. Имаше и малко дистанционни консултации – през Вайбър снимки и т.н.“
„Обичайни за сезона – инфекции на горни дихателни пътища, възпаление на уши, нос, гърло, кашлица. Уточнявахме с други пациенти аналози на лекарствата, които приемат, да се прецени ако няма даден продукт, с какво може да се промени“, посочи общопрактикуващият лекар.
„Както обикновено, нашето министерство витае някъде настрани“, коментира д-р Крайселски в предаването „Преди всички“. По думите му на сайта на Министерството на здравеопазването в секция Новини има единствено такива за Covid.
„Нашето министерство не прави нищо. Буквално. За 20 дни трябваше поне за тези, които са хронично болни, да се осигури някакъв вариант.“
„Много ни е тромава здравната система. Една такава криза не можем да я оправим вече 3 седмици. Скоростта е ужасяваща, за действие“, изтъкна личният лекар.
Според д-р Евгени Крайселски на ниво спешна помощ нещата са по-ясни.
„Като излезем от спешната помощ, всичко се размива. Много болници, медицински центрове обявиха, че ще преглеждат безплатно. Но не е въпросът само да го преглеждаш този човек. Този човек трябва да бъде проследен.“
Крайселски е категоричен, че трябва да се подсигури вариант за някакви суми, с които бежанците да могат да си вземат лекарства. По спешност трябва да се направи организация към кризисните центрове, към които да може да се осигури първична медицинска помощ, а след това и връзка със специалист, както и механизъм за получаване на медикаменти, макар и с отстъпка, смята той.
Детският картон на детето е последна грижа на този, който е тръгнал да бяга. Част от децата не разполагат с документацията, която се изисква, подчерта личният лекар относно имунизационния статус на децата бежанци и достъпа им до детски градини у нас.
В момента, в който започнат да влизат повече болни, за които болниците не получават пари, ще затънат нещата, предупреди д-р Евгени Крайселски.