Михаил Константинов за най-големия кошмар, който може да ни споходи след изборите на 26 март
Няколко са интригите за предстоящите парламентарни избори. Каквото и да се случи, ще бъде кошмарен вариант да не можем да съставим управление. Това заяви в интервю за „Фокус” проф. Михаил Константинов.
- Предизборният дебат между ГЕРБ и БСП засега е пред провал. Според ГЕРБ Нинова има проблем да представи екипа си и държи дебатът да не се състои. От БСП пък смятат, че Бойко Борисов се опасява от личен сблъсък. Защо тези на пръв поглед детайли са важни за партиите и се оказват препъникамък?
- Аз не знам какво имат предвид отделните партии и за какво точно спорят, но един подобен дебат би бил полезен и интересен за публиката. Всички знаем, че към момента предпочитанията към двете големи партии са почти изравнени и даже е трудно да се каже кой точно води. А това кой води е много важно по една много проста причина. Не заради броя депутати, и двете партии ще имат по 80 до 85. Това кой ще бъде първи е важно, защото той ще получи мандат от президента Радев за съставяне на правителство. И първият, който започне преговорите, ще може да предложи на други политически сили коалиция. Според мен тук е "заровено кучето".
- Може ли в оставащите дни от предизборната кампания да настъпи някакъв неочакван обрат и един евентуален дебат да налее масло в огъня на други партии?
- Всичко е възможно. В България има един такъв единствен случай, в който експертите се съгласиха, че дебатът е повлиял на изборния резултат. Това е знаменитият дебат през 2001 г. пред камерите на бТВ. Тогава се събраха всички кандидати за президент без Георги Първанов. Смята се, че едно неубедително представяне на действащия президент Петър Стоянов му е коствало втория мандат. В този смисъл аз не очаквам дебатът коренно да обърне нагласите на хората, но естествено част от избирателите ще вземат своето решение на базата на това, което ще видят.
- Може ли предварително да се направи прогноза кой ще бъде печелившият и кой губещият от един такъв дебат?
- Първо, трябва да отбележим, че двете основни политически сили нямат много различни послания. Общо взето, и двете са наблегнали на социалната тема, което е разбираемо, тъй като един от основните проблеми в България е бедността. Въпреки икономическия ръст хората са бедни и поне така се чувстват. Обидно е да продължаваме да се влачим на опашката на Европейския съюз и да сме от последните една-две най-бедни държави, да не казвам най-бедната. При положение, че България има златна земя, има достатъчно богатства, има талантливи хора, образовано население.
- За коя от основните партии тези избори са с най-голям залог?
- Интригите са няколко тук. Първата е кой ще е първи, защото той първи ще получи мандат за съставяне на правителство. Другото е все пак десницата, която се изхитри да се разбие на три парчета, дали ще успее да вкара поне едно парче вътре в парламента. Ситуацията много ми напомня 1991 г., когато 4 малки десни формации общо получиха 14.5%. И се изхитриха и 4-те да не влязат в парламента. Да не говорим за 2013 г., когато никой от традиционната десница не влезе. Аз имам чувството, че това е някакво хронично заболяване на българската десница - да се цепи и да се дели. Сега рискуват да не минат бариерата. И ако това се случи, единствено и само ще бъдат виновни десните ръководители, които не намериха сили да се разберат. И за сетен път ще останат без представителство техните избиратели, които са едно 300 хил. души.
- Както знаем, Конституционният съд отмени задължителното гласуване. Това ще повлияе ли на избирателната активност, и респективно в някаква степен и на резултатите?
- Конституционният съд отмени санкцията за задължителното гласуване, която беше смехотворна. Сега малко повече ще гласуват, отколкото обикновено. Но пък от друга страна, България намалява всяка година с 40-50 хил. души, за огромно съжаление. От последните избори 2014 г. вече имаме 100 хил. по-малко избиратели. Така че като абсолютни числа вероятно бройката ще бъде близка до тази от 2014 г. Това е положението. България продължава да се обезкървява.
- Оставаме с усещането, че сега големият въпрос е ще имаме ли правителство след 26 март?
- След 26 март със сигурност ще бъде служебното правителство известно време. Нормално за около 15 до 30 дни се съставя кабинет. Ще бъде кошмарен вариант да не можем да съставим управление. Аз се надявам, че ще имат поне толкова малко мозък, че точно сега да не си причиняваме това нещо. Нали си представяте как хубаво ще провалим председателството на ЕС, ако не съставим навреме управление. Просто ще ни го вземат.