Министър Танева заговори за голямо изпитание за българските производители
Очакваме след края на реализацията на земеделската продукция да имаме възможност за подкрепа на дохода на фермерите, коментира тя
"Поставени сме в трудна ситуация, намаление на търсенето и продаването. Веднага бяха осигурени всички условия за осъществяване на дейността". С тези думи започна участието си в предаването "Беновска пита" по Канал 3 Десислава Танева, министър на земеделието и храните.
"Искаме България макар и малко като има остатък по Програма за развитие на селските региони, да може да прави промени регламента хоризонтална мярка за коронавируса, плащането ще бъде в зависимост от много строги критерии.
Очакваме след края на реализацията на земеделската продукция да имаме възможност за подкрепа на дохода на фермерите", коментира министърът.
"За българските производители предстои най-голямото изпитание – затворени хотели и ресторанти, как да реализираме продукцията, която произвеждаме? Суровото мляко например, зърнените храни са достатъчно трайни.
Изпитанието започна с кампанията за реализацията на агнетата, за да достигнат до потребителите, с нея преодоляхме препятствията.
Благодарение на производителите и кланиците успяхме да реализираме целите си. създаде се организация за изкупуване на продукцията. Трудното предстои защото започват да се реколтират културите в земеделието", сподели още тя.
"Трябва да съхраним земеделските си производители. Няма безкритичен внос, има високо субсидирана търговия, която не може да бъде ограничавана. Каквито права имаме от европейската рамка, ги използваме, предоставяме 13 % директни плащания за плодовете и зеленчуци. Генезисът са условията по присъединяване", добави Танева.
"Очакваме още мерки. Първия анонсиран нямаше как да се възползваме – облекчаваше администрацията. Колкото повече проверки има, толкова по-справедливо се разпределят плащанията. Дадено ни беше право, но не го споделихме.
От 2019 г. България плаща възможно най-рано всички мерки за подкрепа. Вторият пакет мерки, който беше обявен - за частно складиране на някои млечни продукти, веднага ще ги приложим като влязат в сила. По отношение на млечния сектор се очаква мярката да намали натиска върху пазара – намалено търсене и цени", заяви тя.