Мистериозни светлини в небето над цяла България шокираха всички ВИДЕО

Около 19 НЛО-та, подредени в редица, бяха забелязани в няколко населени места в събота около 21:15 часа

Мистериозни светещи обекти се наблюдаваха в небето над цяла България в нощта на Великден. Странните светлини успяха да паникьосат куп българи от различни градове.

Масово в социалните мрежи започнаха да се споделят снимки на светлините, а хората се питаха какво е това и защо е видяно в редица български градове.

"Само аз ли видях или така ми се струва тези светлини в небето от 21 до 23 часа някъде се появяваха от нищото в небето и изчезваха и всички вървяха в една линия ако някой също ги е видял може ли да ми каже какви са", написа И. К. във фейсбук групата "Забелязано в София".

Под статуса му веднага започнаха да се появяват куп коментари - мнозина бяха категорични, че това са НЛО-та. Други шеговито заявяваха, че "пръскат срещу коронавирус", а също така, че може да е "шейната на Дядо Коледа".

Истината обаче се оказа съвсем различна. При това доста логична.



В събота вечерта около 21:15 часа десетки сателити, изстреляни от компанията на Илон Мъск, преминаха над територията на България.



Проектът "Старлинк" предвижда осигуряването на достъп до високоскоростен интернет от космоса. В орбита до края на март бяха изведени 300 спътника, като се очаква броят им да се увеличи и евентуално да достигне до 42 000.

Сателитите се движиха над София от югозапад и продължаваха на североизток. Те са на 550 километра от земята приблизително и можеха да бъдат наблюдавани с невъоръжено око. Движиха се в една линия, представляваха ярки точки.

Няколко, които прелетяха над България, за миг бяха осветени от слънчева светлина.

Според сайта "Сайънс Нюз" сателитите, преминали за около 15 минути над нас, са били 19 на брой.

Астролози от месеци недоволстват, че експериментът на Мъск ще създаде проблеми за наблюдението на звездите.

Основателят на "Спейс екс" успокои преди дни на пресконференция във Вашингтон , че компанията му работи с научната общност да намали отразителната способност на спътниците.