Мистерия обви смяната на военния министър, мълчанието издава смут в коалицията

За Стефан Янев оставката е процедура, но за Кирил Петков е въпрос правителството да оцелее и след войната в Украйна

Пълна мистерия обхвана коалиционните партньори след поисканата оставка на Стефан Янев от Кирил Петков. Военният министър излезе с мотив, че е жертва на политическа атака. А Петков реагира остро, че не иска министър, който не говори за война, когато в Украйна има такава.

Премиерът заяви, че е провел телефонни разговори с всеки един лидер от коалицията, като е получил пълна подкрепа за оставката на Стефан Янев. Тя ще бъде входирана в деловодството на парламента и подложена на гласуване.

Лично Кирил Петков ще внесе искането за ремонт на кабинета си, защото среднощният пост на военния министър във Фейсбук е позиция, но далече от тази на държавник и премиер на две служебни правителства.

"Ако всяка държава започне да си прави своята политика във Фейсбук, това не е добре. Ние трябва да реагираме като страна член на ЕС и НАТО" - убеден е в казаното Кирил Петков.

Генерал Стефан Янев е приближен и съмишленик на президента Румен Радев. Рамо до рамо защитават българския интерес, но военната терминология е на път да разкрие, че когато има война при съседите, то тя ще се прехвърли и у нас.

Е, напрежението между Петков и Радев е видимо и то се вижда с невъоръжено око. Това, че Кирил Петков и Асен Василев са били на "служба" и пряко подчинение на Румен Радев, показва, че двамата са взели друг курс, който ги отдалечава от политическите възгледи на президента.

Румен Радев също е бил изненадан, когато Кирил Петков му е заявил, че ще прави партия "Продължаваме промяната" и ще използва втория мандат на служебното правителство на Стефан Янев, за да печели симпатии. Тогава той настоявал пред президента, че има мандатоносители в лицето на партия "ВОЛТ" и "Средна европейска класа". И ще бъде верен на ЕС и НАТО.

Илюзия се оказа, че "Продължаваме промяната" е президентски проект, който ще управлява в съзвучие с идеите на Румен Радев. В последните два месеца президентската институция отправи бащини съвети и дръпна ушите на Кирил Петков и Асен Василев. Газът и енергетиката запалиха конфликта. Тогава Радев се намеси в негов стил. Но покситата около Кирил Петков отклониха темата от президенските думи.

"Времето за анализи и добри намерения изтече. Правителството трябва да не допуска политиката и геополитиката да убиват българската икономика" така Радев ги посъветва, но кой има време да анализира.


Когато си нарекъл Русия "бензиностанция с ракети" и, че не толкова голяма, е ясно, че се пъчиш пред покровителите си. Кирил Петков е на път да пропилее възможността да стане Цар Киро, а да си остане Просто Киро, както го нарича неговия вдъхновителски кръг от млади момичета в политиката.

Антируската политика прокарвана от Демократична България и липсата на баланс при Кирил Петков изяде главата на Стефан Янев. С тези думи и личното обръщение "скъпи сънародници", генералът стана симпатичен и показа воля на държавник.

"Отправна точка за всяко мое решение и действие е бил само и единствено българският национален интерес – това, което е добро и правилно за родината ни и което ще съхрани държавността в тази особено тежка ситуация, в която се намираме днес. А тя очевидно ще става и още по-тежка. Но в политиката е така. Истината не е много важна. "

Така Стефан Янев припомни, че на лъжата мандатът е къс, независимо къде се целиш и разпознаваш в политиката. Така промяна не може да стане, когато подменяш военния си министър. Затова Кирил Петков бе принуден да поиска оставка, вместо да му бъде връчена.

Коалиционните партньори мълчат като "паметника на съветската армия" и търпят надписите върху него, но Кирил им е важен, той е билетът за властта. Петков убеди Нинова да гласува "въздържала се" за наложените санкции срещу Русия. А тя после пред партията друго каза "против" с предлог, че не са ефективни.



Всички ще продължат напред и ще се молят войната в Украйна да спре, да няма невинни жертви, тя е антихуманна, но в политиката минава за оздравителна, коя велика сила ще доминира.

Какъв знак е, че отсраняваш военния си министър, затова че борави с терминология различна от война. Нали казва същото, но невзима страна, за да невлияе на народа си.

"България няма нужда да демонстрира проруска, проамериканска или проевропейска позиция. България трябва и според мен е длъжна да демонстрира позиция в защита на националните си интереси. Длъжна е да защити правата на своите граждани, да гарантира тяхната сигурност и спокойствие, просперитета на българската държава".

Така гласуването на оставката на Стефан Янев ще покаже, че правителството ще се придържа към евроатлантическите маркери за външна намеса във вътрешната ни политика. За него няма коалиционни партньори, а процедура, която ще го върне при Румен Радев.

"Смяната на министъра на отбраната в разгара на военна криза в съседство е риск, отговорността за който ляга върху управляващата коалиция. В избора на министър мнозинството трябва да се ръководи от разбирането за суверенитет, професионална компетентност и способност да се отстоява българския интерес" - категоричен е президентът, който вече няма да е отговорен за всичко в правителството на Кирил Петков.

Така Радев и Янев ще могат да генерират идеи и да станат основни критици на "Продължаваме промяната", а нищо чудно да видим и партия с лидер Стефан Янев, който направи подобна заявка, но чака удобният момент,подсказан от президента.

Но дотогава войната трябва да спре, да издържи бюджетът на инфлацията, а коалицията да остане около Кирил Петков и прокситата около него.
Стефан Янев избра друг път!