Много лоша новина за всички, които ще купуват стаж за пенсия

Заради увеличението на минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, поскъпва и вноската за недостигащите години

Купуването на стаж за пенсия от тази година струва по-скъпо. Причината е увеличението на минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица. От 1 януари той вече е 610 лева.

Размерът на вноската за един месец стаж е определена по закон и е – 19,8% от минималния осигурителен доход. Или за 2020 година тя вече е 120,78 лева, съобщава "Труд".

За сравнение през миналата година вноската беше 110,88 лева, а през 2018 г. – 100,98 лева. Така, ако на кандидат пенсионерът не му достига една година стаж, вече трябва да плати почти 1450 лева. За сравнение през миналата година стажът за една година е струвал 1330 лева или със 120 лева по-евтино.

И тази година възрастта и стажът за пенсия се увеличават както за мъжете, така и за жените.

Мъжете се пенсионират при навършени 64 години и 3 месеца и стаж от 38 години и 10 месеца. За дамите изискването е да имат навършени 61 години и 6 месеца и стаж – 35 години и 10 месеца.

Осигурителен стаж може да се купи във всеки банков клон. Парите се внасят по сметка на Националната агенция за приходите. Информация за данните за сметката на НАП и параграфите в Кодекса за социално осигуряване се получават в банковия клон.

В платежното нареждане се посочва конкретният период, за който се правят вноските, и който ще се зачита за осигурителен стаж.

До 5 години стаж може да си купи всеки, дори и да не му предстои скоро пенсиониране. Според закона за осигурителен стаж се зачита времето на обучение в университета или за докторантура, но висшистите трябва да платят за всеки месец.

Освен това и хората, навършили възрастта за пенсия за трета категория, също могат да си закупят стаж, който не им достига, но не повече от 5 години.

Ако сте внесли пари за повече месеци от нужните, може да поискате възстановяване на неоснователно внесените суми за осигурителни вноски от съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите.