Много важна новина за българите в Чикаго във връзка с 3 март!
Специален автобус е отпуснала общината, с който всички да отидат до издигането на българския трибагреник по случай националния ни празник
Автобус, който ще откара желаещите в Чикаго да присъстват на издигането на българското знаме по случай националния празник, вече е осигурен, съобщава BG VOICE.
От K&G Coach Line предоставиха информация и за маршрута.
Тръгване (начална спирка) – 9:30 ч. от гаража на транспортната компания, който е на адрес 1460 Renaissance Dr., Park Ridge, 60068.
Спирка МБУ – 10:00 ч. – EGHS, 500 W Elk Grove Blvd, Elk Grove Village, 60007, вход 29.
Церемонията започва в 11:00 ч на 1-ви март (неделя) и връщането е веднага след това – около 13:00 ч. Цената на билет е $10. Местата се продават при касиерите – до изчерпването им.
Времето се очаква да е значително топло за това време на годината. Метеоролозите очакват температури от 11 градуса.
И тази година ще бъде спазена традицията по издигане на родния трибагреник в Чикаго по случай Националния празник на България 3 март.
Националният флаг ще се развее на специална церемония, която ще се проведе на 1 март, неделя. Началото ще бъде дадено в 11 часа на традиционното място – пл. „Дейли“ (50 W Washington St, Chicago, IL 60602), съобщиха от българското консулство в Чикаго.
Българите в Чикаго отбелязват празника традиционно с хора в различни части на града, както и с културни програми, посветени на историята на Родината.
Традицията по издигането на трибагреника в Чикаго бе подновена през 2007 г. Историята й започва половин век по-рано. През февруари 1960 г. група българи се срещат с тогавашния кмет Ричард Дж. Дейли.
Впечатлен и разчувстван от историята на България, той издава прокламация, с която обявява 3 март за Български ден в Чикаго. През 2006 г. денят е вписан в официалния календар на Чикаго в знак на уважение към българската общност в града, която е и най-голямата наша диаспора в САЩ.
Миналата година със специална прокламация 3 март бе обявен и за Ден на България в Питсбърг. Това стана благодарение на кмета на предградието на Питсбърг Уест Хоумстед Джон Диндак.
Именно тук през 20-те години на миналия век се е зародила една от най-старите български общности в Америка.