Много важна промяна в българските затвори!

Обособени са килии за пушачи и непушачи

Спални помещения за пушачи и непушачи са обособени в затворите. Според действащите в момента регламенти на местата за лишаване от свобода, килиите се водят жилищно пространство, а не публично място и затова забраната за димене в тях не важи, пише в-к „Монитор”.

Така, всеки затворник, в зависимост от своите предпочитания, при постъпването си в затвора подава молба до началника на съответния затвор с искане да бъде настанен в помещение за пушачи или непушачи. В момента случаите на протест на затворници, че съжителстват с пушачи, са единични, съобщиха от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГДИН).

Всички те се решават на място, като се правят компромиси, удовлетворяващи всички, казват още от дирекцията. От образуваните от началото на 2016 г. 70 дела за лоши битови условия в затворите нямало такива, свързани с тютюнопушенето.

Процеси, заведени през минали години от недоволни пандизчии, обаче, има. През май т.г. стана ясно, че лишен от свобода, който излежава 10-годишна присъда в затвора в Пазарджик, претендира пред съда за две обезщетения по 5000 лв. – едното за влага в наказателната килия, където е бил изолиран 13 пъти, и другото, че го държали в килия с пушачи, а той бил непушач. Според него условията, в които е бил, му създали страхове за здравето, притеснения, битови неудобства, обида и възмущение от условията в затвора, както и нарушаване на правата и човешкото му достойнство.

За известно време затворникът бил преместен в пандиза в Пловдив, но там също не останал доволен от килията, в която бил настанен. Тя била пренаселена, мръсна, без течаща вода и тоалетна, а за естествените нужди били ползвани кофи. Съдът обаче счете, че не е бил надхвърлен пределът за несъвместимост на условията с човешкото достойнство и отхвърли като неоснователни двата иска на К.Б., като го осъди да заплати на ГДИН и правосъдното министерство 300 лв. хонорар за юрисконсулта.

Преди 3 г. придоби известност и случай със затворник в Белене, който заведе дело по Закона за защита от дискриминация, защото зад решетките бил поставен в килия с пушачи, които му пречели на здравето. Шуменецът Й.М. поиска 5 лв. обезщетение от инспекторката, която отговаря за социалните дейности и възпитателната работа, и била уведомена за здравните му проблеми. Мъжът имал хипертония и сърдечна аритмия и се страхувал от инсулт или инфаркт.

Служителката обяснила пред съда, че веднага след подаването на молба от затворника той бил преместен в килия за непушачи, въпреки че пазарувал от затворническата лавка цигари и запалки. Затова съдът счете претенциите му за неоснователни и отхвърли иска.