Мор: Пчелари от Плевенско събират в чували мъртви пчели ВИДЕО
По думите им за поредна година фирма отравя продукцията им, а държавата така и не предприема мерки
Масов мор по пчелите в плевенската община Гулянци. Стопани отново сигнализират за неправомерно третиране на земеделски площи с препарати и казват, че случаят се повтаря година след година, но институциите не решават проблема.
Пчелари от село Милковица и въобще цялата Плевенска област втори ден не спят заради загубената им пролетна продукция, предава bTV.
Стопаните носят със себе си буквално чували с умрели пчели, за да покажат мащаба на катастрофата. Прогнозите им са, че едва ли ще има пчели за слънчогледа или следващата паша.
„Искам да попитам държавата по какъв начин ще ни помогне. Въобще помага ли ни – тази Наредба 13 за пчеларите спазва ли се? Министърът на земеделието така ли помага на дребния и средния бизнес? Това ли е помощта?“, попита Георги Иванов, който има два пчелина в селата Шияково и Ленково.
Негови колеги разказаха, че масовият мор е започнал от събота през деня, когато през полетата са минали сеялки на фирма, която обработва землищата си. Стопаните били предупредени, но не изцяло.
„Хората дойдоха със сеялките, не с пръскачки. Това за мен е пълна мафия. Миналата година беше така, по-поминалата – пак, и сега отново. Изобщо нито дела ги бъркат, нито стачки. Това е пълно беззаконие. Процедурите за проби са сложни и бавни. Това е мафия и я защитават отгоре“, заяви Димитър – местен пчелар.
Пчеларите дори поставиха въпроса – какъв мед се консумира впоследствие, след като продукцията е отровена.
Кметът на Долни Вит – Венцислав Иванов, също се включи по темата, като поясни, че към пчеларите е подадена информация, че ще се третира. От 8 до 16 май е обявено, че ще се пръска с хербицид „Тайфун“, чиято активна съставка е глифозат – фатална за пчелите.
За да не пострадат пчелите от нея, те трябва да не излизат от кошера, което също ги обрича на смърт.
Същевременно, казват пчеларите, от фирмата не спазват правилото да пръскат два часа преди изгрев слънце.
Сега те трябва да докажат пред държавата, че наистина са потърпевши, но пътят към това доказване минава през задължителни проби, чиито цени започват от 400 лв.
Затова стопаните за пореден път призоваха държавата да се сезира по случая и да им помогне.