Мръсен въздух измерен в много градове у нас. Каква е ситуацията в Бургас?
Качеството на атмосферния въздух се превърна в основна тема, след като Изпълнителната агенция по околна среда отчете сериозно отклонение от нормите в първите дни на новата година. В София бяха отчетени стойности, които са 5 пъти по-високи от допустимите, а кметът Йорданка Фандъкова обяви, че общината може да пусне в такива дни т. нар. „зелен билет“ , за да могат повече хора да ползват градския транспорт. При по-сериозно замърсяване билетът ще е безплатен.
В социалните мрежи се появиха десетки коментари за лошия въздух в столицата и снимки на различни забележителности, които буквално не се виждат от гъстия смог.
Бе обявено, че от началото на годината в същата ситуация са Пловдив, Благоевград, Горна Оряхoвица, Плевен, Смолян и Видин.
Каква е обстановката в Бургас?
От 21.12.2017 г. до 10.01.2018 г. в РИОСВ са подадени 20 сигнала на граждани за неприятна миризма и нарушено качество на въздуха в града. При направените проверки са установени три превишения на нормите при бензола и едно при азотния диоксид, отчетени от автоматичната станция в Долно Езерово. Средногодишната норма от 5 мкг/м3 съдържание на бензол във въздуха не е превишена.
Качеството на атмосферния въздух (КАВ) в Бургас се измерва от две автоматични измервателни станции (AIS) - в „Меден рудник“ и кв. „Долно Езеро“, които са собственост на Министерството на околната среда и водите. Въздухът се следи и от две диференциално абсорбционни станции (DOAS), разположени в жк „Лазур“ и Камено.
Каква е по-цялостната картина с качеството на въздуха в Бургас може да се види в сайта на Европейската агенция по околна среда към Европейската комисия. Това е наднационална мониторингова мрежа, която следи КАВ по целия континент.
Данните показват, че съдържанието на фини прахови частици във въздуха, измерено днес в 10:00 часа преди обед от AIS „Меден рудник“, е 14,2 мкг/м3. Както е известно, фините прахови частици (PM 10) са с диаметър от 2,5 до 10 микрометра и имат доказана връзка с белодробните заболявания, тъй като достигат до по-ниските отдели на дихателната система. Затова и пределно допустимите количества при тях са 50 мкг/м3 средноденонощна норма (СДН), която не трябва да бъде превишавана повече от 35 пъти годишно, а средногодишната норма (СГН) е 40 мкг/м3.
Фините прахови частици се образуват основно от изгарянето на твърди горива, улична прах, строителни дейности, газове от дизелови агрегати и други.
Съдържанието на азотен диоксид (NO2) е 18, 9мкг/м3 при СДН – 200 мкг/м3 и СГН – 40 мкг/м3.
Друг важен показател за качеството на въздуха е атмосферният озон (О3). Той е много силен окислител, който уврежда физически клетките, до които има достъп и е основен причинител на смога, когато се смеси с неизгорелите газове на автомобилите. Прагът за здравна защита от ОЗ у нас е 120 мкг/м3. Съдържанието на ОЗ в Бургас днес, измерено от станцията в Меден Рудник, е 21,7мкг/м3.
Серният диоксид (SO2) e 7мкг/м3 при СДН – 125 мкг/м3 и средно годишна норма – 350 мкг/м3.
Той спада към групата на серните оксиди ( SОx), които се формират при изгаряне на горива с високо сярно съдържание. Основен антропогенен източник на серен диоксид е изгарянето на природни горива (ТЕЦ, битови източници). Металургията и химическата промишленост също са източник на замърсяване със серен диоксид, като SO2 и NОx са основните компоненти на "киселите дъждове".
Въз основа на данните, измерени от станцията в „Меден рудник“, Европейската агенция прави и обобщена справка за качеството на атмосферния въздух (КАВ) в Бургас за последните 100 дни. Тя показва, че през 28, 9% от времето качеството на въздуха е добро, 33, 3% - средно, 35, 6% - умерено и 2,2% - лошо, което означава, че през отчетния период са регистрирани два дни с лошо състояние на въздуха. (ВИЖ ГРАФИКАТА):
Според AIS „Долно Езерово“ фините прахови частици днес към 10 часа преди обяд са средно 39, 2 мкг/м3, азотният диоксид – 6, 9 мкг/м3, атмосферният озон – 28,7 мкг/м3 и серният диоксид – 5,1 мкг/м3.
Състоянието на въздуха се показва в реално време и на сайта на Изпълнителната агенция по околна среда, която поддържа ежедневен бюлетин. Публикуват се само регистрираните превишения на нормите на посочените атмосферни замърсители.
Справката там показва, че за периода от 00:00 часа до 24:00 часа на 14.01. 2018 г. не са регистрирани превишения на нормите.
Източник: Флагман.Бг