Когато официален празник, с изключение на Великден, съвпадне със събота или неделя, следващият понеделник ще е неприсъствен ден, но няма да има дълги почивки.
Това предвиждат промени в Кодекса на труда, Закона за държавния служител и други специални закони, които бяха одобрени от правителството и са предложени на Народното събрание за приемане, съобщи пресслужбата на кабинета.

Целта на промените е да се преодолеят недостатъците от досегашната практика на разместване на почивните дни и отработване на обявени за неработни дни в събота. 

С измененията ще се гарантира равен брой на работните дни през всяка календарна година. Това ще даде възможност на бизнеса да организира по-добре работния процес и ще осигури защита на правата на работещите, мотивират се от кабинета.

Със законопроекта се създава възможност работодателят да създава и съхранява част от документите от трудовото досие в електронен вид. Това ще доведе до намаляване на разходите за тяхното създаване, обработка и съхранение, от една страна, а от друга - ще ускори процесите на обмен на документи в предприятието.

С оглед осигуряване защита на информацията и създаване на правила за реализиране на тази възможност, Министерският съвет ще определи вида и изискванията за създаването и съхраняването на електронните документи от трудовото досие.

Предложението на правителството е законопроектът да влезе в сила от 1 януари 2017 г.

И без дълги уикенди - повече почивни дни през 2017

Ако предложението бъде прието от НС, календарът през следващата година все пак ще работи в полза на работещите. 

Ще го усетим още в началото на годината, когато след официалния неделен 1 януари, ще добавим към почивката понеделник 2 януари. И то без да го отработваме. 

Бонус почивен понеделник ще получим и на 8 май, тъй като Гергьовден догодина ще празнуваме в събота.

През май се очертават още две ваканции - тридневна около 1 май и еднодневна на 24 май. Единствената четиридневна почивка ще е от 14 до 17 април около великденските празници.