На този ден: 3 март в историята
На 3 март през 1992 г. Босна и Херцеговина обявява независимост от Югославия.
На тази дата през 1919 г. от Ванкувър (Канада) за Сиатъл ( САЩ) е изпратена първата в света международна авиопоща. На 3 март 1921 г. канадският физиолог Фредерик Бантинг открива хормона инсулин.
На 3 март се отбелязва Международният ден на писателите.
2015 г.
Археологическа експедиция твърди, че е открила легендарния Бял град в североизтоен Хондурас, с артефакти, датиращи от 1000 до 1400 г.
2013 г.
Американски медици от Университет „Джонс Хопкинс“ съобщават, че вероятно са излекували дете, заразено с ХИВ.
2012 г.
Международните агенции за кредитен рейтинг Moody’s и Standard & Poor's понижават дългосрочния кредитен рейтинг на Гърция до «C» и «SD» съответно във връзка с високия риск от дифолт (неплащане на дълговете).
2005 г.
Американският пилот Стив Фосет приключва околосветския си полет със самолета GlobalFlyer без междинно зареждане с гориво, започнат на 28 февруари.
2002 г.
Народът на Швейцария решава в референдум страната да стане член на ООН.
1992 г.
Босна и Херцеговина обявява независимост от Югославия.
1992 г.
Прието е националното знаме на Киргизстан като държавен символ. Представлява червено правоъгълно платнище, в центъра на което има изобразен четиридесетлъчев слънчев диск, символизиращ четиридесетте древни киргизки племена. Според друга интерпретация лъчите представляват четиридесетте воини на митичния национален герой Манас. От лицевата страна на знамето слънчевите лъчи сочат по посока обратна на часовниковата стрелка, съответно от обратната страна на знамето — по посока на часовниковата стрелка. В центъра на слънчевия диск е изобразен тюндюк, който представлява покрива на традиционната киргизка юрта.
1987 г.
Американският боксьор Майк Тайсън завоюва своята първа световна титла.
Майк Тайсън е американски състезател по бокс. Започва професионалната си кариера през 1985 г. и още в първия си мач печели с нокаут. Многократно защитава титлата си, като побеждава такива изявени боксьори като Джеймс Смит, Лари Холмс, Франк Бруно, Джеймс “Бъстър” Дъглас, Донован “Рейзър” Ръдок. Губи титлата от Ивендър Холифийлд. Престоява известен период в щатски затвор като след излизането си в 5 боя има 5 победи. Явявайки се на ринга, като претендент, в мач-реванш с Холифийлд, той му отхапва ухото и е дисквалифициран и лишен от състезателни права. В началото на юли 1999 г. Тайсън отново започва подготовка за спечелване на свет. титла. Наричан е “Динозавъра”.
1980 г.
Робърт Мугабе получава правото да състави първото правителство на Зимбабве, след като печели изборите в получилата независимост от Великобритания Родезия. До този момент Зимбабве е владение на Британската южноафриканска компания под името Родезия. През 1911 г. е разделена на Северна и Южна Родезия. През 1923 г. Южна Родезия е обявена за самоуправляваща се колония. От 1965 г. бялото малцинство, начело с Ян Смит установява расистки режим, свален след победата на Африканския национален съюз на Зимбабве - Патриотичен фронт. На 18 април 1980 г. е обявена независимостта на страната Избрано е правителство с министър-председател Р. Г. Мугабе.
1931 г.
Стихотворение на Френсис Кий е прието като текст на химна на САЩ “Знаме, обсипано със звезди”.
1921 г.
Канадският физиолог Фредерик Бантинг открива хормона инсулин.
Бантинг получава веществото в чистия му вид заедно с Ч. Бест и Дж. Маклауд.
Инсулинът е единствения хормон в организма, който понижава нивото на кръвната захар. При недостиг на инсулин в организма настъпва болестно състояние - диабет. Инсулинът е открит в началото на 20 век от румънеца д-р Николае Паулеску в Париж (нарича го панкреатин), но до 2004 г. заслугата за откриването му са приписвани на канадеца Фредерик Бантинг, който пръв е инжектирал инсулин на човек. През 1923 г. Бантинг получава Нобелова награда за физиология и медицина (1923, с Дж. Маклауд).
На 11 януари 1922 г. в Канада за първи път в света е използван инсулин за лечение на болни от диабет лица.
1919 г.
От Ванкувър (Канада) за Сиатъл ( САЩ) е изпратена първата в света международна авиопоща.
1883 г.
Конгресът на САЩ приема решение за създаване на военноморски флот.
1875 г.
Премиерата на операта “Кармен” от Ж. Бизе в Париж в театър "Опера Комик" завършва с пълен провал, но във Виена постановката е посрещната с изключителен ентусиазъм. Бизе умира 3 месеца след премиерата.
Жорж Бизе (Александър Сезар Леополд, при кръщаването наречен Жорж) е френски композитор. Един от най-значителните представители на френското оперно творчество от втората пол. на XIX в. На 17 годишна възраст създава известната "Симфония в до-мажор", а през 1857 г. печели с "Доктор Миракъл" обявения от Жак Офенбах конкурс за оперета. Същата година завършва Консерватория и с кантата си "Кловис и Клотилда" печели Рим. премия. В Италия е от 1857 г. до 1860 г.; създава комичната опера "Дон Прокопио", операта "Гуслата на емира", оркестрови и инструментални пиеси, кантатата "Васко да Гама". Усилено продължава да твори и след завръщането си в Париж: "Ловци на бисери" (1863 г.), "Иван Грозни", "Красавицата от Перт", "Джамиле", музиката към "Арлезианката" от А. Доде, "Кармен".
1863 г.
Основана е Националната академия на науките в САЩ.
1855 г.
На руския престол се възкачва Александър ІІ (1855 г.-1881 г.), от династия Романови. Той е най-големият син на Николай I Павлович и Александра Фьодоровна. Възпитател на Александър ІІ е генерал Ушаков П , а наставник - поетът В. А. Жуковски. Политическото положение в Русия след неуспешната Кримска война (1853-1856 г.) създава условия за реформи и Александър II ги започва. Отменя крепостното право на 3 март1861 г., за което е наречен Цар Освободител. Отменя също телесните наказания и въвежда нов университетски устав през 1863 г. Александър ІІ провежда земска и съдебна реформи. Започва подготовка за военна реформа. От 1862 г. обявява публично държавния бюджет. След 1866 г. се извършват няколко опита за атентат срещу императора. Това довежда до засилване на ролята на органите за вътрешна сигурност и репресиите срещу радикалните течения, организации и движения. През 1880 г. Александър ІІ създава върховна разпоредителна комисия начело с граф Лорис-Меликов. Александър ІІ приема закон за градско самоуправление през 1870 г. и закон за всеобща военна повинност през1874 г. В областта на външната политика руският император обръща особено внимание на т. нар. източен въпрос и отмяната на условията на Парижкия мирен договор от 1856 г. За да засили руското влияние на Балканите, той започва война с Турция (1877-1878 г.). Войната завършва с успешния за Русия Санстефански мирен договор (1878 г.), който обявява България за свободна държава. Берлинският конгрес (1878 г.), затвърждава политическото положение на Русия в Европа като велика сила.
През 1866 г.продава на САЩ Аляска, през 1864 г присъединява към територията на Империята Туркестан., Хива през 1873 г. и Кокандското ханство през 1876 г.
Александър ІІ става жертва на атентат, организиран от радикалната организация "Народна воля".
1845 г.
Флорида става 27-я щат на САЩ.
1842 г.
В САЩ за първи път в световната история е приет закон, регламентиращ детския труд.
1837 г.
Андрю Джаксън и Конгресът САЩ признават Република Тексас.
В периода 1821-1836 г. Тексас е част от Мексико. През 1836 г. се обявява за независима република. През 1845 г. Тексас става 28-и щат в САЩ.
1820 г.
В САЩ е приет Мисурският компромис. Според него в Щатите едновременно се позволява робството в Мисури, което в същото време е отменено в Мейн.
Мисурското споразумение е законодателен акт, приет от американския Конгрес, с който Мисури е допуснат до съюза като 24-я щат. След като територията заявява желание за участие като щат без ограничения за робството, конгресмените-северняци неуспешно се опитват да добавят поправки, които да ограничат последващо заробване. Когато Мейн (първоначално част от Масачузетс) пожелава да стане щат, споразумение благодарение на Хенри Клей позволява на Мисури да участва като робовладелски щат, а Мейн като свободен щат, като робството е забранено оттогава нататък в териториите северно от южната граница на Мисури. Споразумението на Клей на пръв поглед урежда въпросите с разпространението на робовладелството, но подчертава териториалното разединение.
1801 г.
Давид Емануел става първия евреин, заел поста губернатор в САЩ. Той е губернатор на щата Джорджия.
1705 г.
Петър I издава указ за наборна служба, с което се поставя началото на първата редовна руска армия.
Петър I Велики (1672 г.-1725 г.) е руски цар (от 1682 г.), първият руски император (от 1721 г.). Син на цар Алексей I Михайлович; от династията Романови. Наследява короната от Фьодор III (1682 г.) царува заедно с брат си Иван под регентството на сестра им София Алексеевна (до 1689 г.). Започва модернизация на Русия: реорганизира администрацията, установява йерархията на чиновниците (учредени са сенат, колегии), страната е разделена на губернии, построява новата столица Санкт-Петербург (1703 г.). Поверява на Светия синод управлението на църквата, като я отделя от държавата. Използва опита на западноевропейските държави в развитието на промишлеността, търговията и културата. За да получи излаз на Черно море, отвоюва Азов от турците (1696 г.). Обявява война на Швеция, но претърпява неуспех при обсадата на Нарва (1700 г.). Успява да отвори руски "прозорец" на Финския залив. През 1709 г. разбива при Полтава шведския крал Карл ХII, който търси убежище в Турция. Потегля срещу турците, но е обкръжен при р. Прут и едва се спасява от плен (1711 г.). Губи Азов, но чрез Нищадския договор получава Лифландия, Естландия, Карелия и част от Финландия. Открива АН в Петербург (1725 г.), Морската академия. Създател е на съвременният граждански шрифт (дн. печатна форма на кирилицата), въведен е нов календар (1700 г.).
1186 г.
Иракският град Мосул признава властта на халиф Саладин.
Халиф Саладин (1138 г.- 1193 г.) е султан на Египет (от 1171 г.), основател на династият на Аюбидите. Унищожава армията на франките край Тивериадското езеро и превзема Йерусалим, за чието освобождение в III и IV кръстоносен поход воюват кралете Фридрих Барбароса, Филип Август и Ричард Лъвското сърце. Популярен е и като герой от арабския фолклор.
Източник: Фокус