Над половин милиард души днес отбелязват най-големия нерелигиозен празник в света! А вие?
На 22 април се отбелязва Международният ден на Земята, известен и като Ден на Земята
На 22 април се отбелязва Международният ден на Земята, известен и като Ден на Земята. Това е най-големият нерелигиозен празник в света, който се отбелязва от над половин милиард души. Този ден се счита и за началото на съвременното екологично движение. Много страни по света прегръщат идеята, приемат закони и конвенции, стремят се активно към подобряване на средата, в която живеем.
Над 170 държави в партньорство с Международната мрежа за Деня на Земята координират действията на повече от 12 000 партньори към опазване на планетата Земя, съхраняване на живота върху нея. Мрежата се стреми да създаде широка гражданска подкрепа за устойчиви и ефективни екологични политики за развитие по целия свят.
От инициативата тази година призовават в този ден да започнем каузи и акции, които да продължат дълго през годините, за да надскочим еднодневния ефект: като да посадим дървета в името на Земята, да преминем към възобновяема енергия, да се борим за изпълнението на договорките от срещата за климата в Париж.
Тази година се навършват 47 години от първото честване на Деня на Земята. През 1970 г. на този ден движението дава израз на зараждащото се гражданско самосъзнание, насочващо вниманието към екологичните проблеми.
Важно е да си напомним, че майката Земя има нужда от нас – да я пазим, обичаме и най-важното – да не я променяме на сила, защото и ние имаме нужда от нея. Защитата на околната среда е идеята, която свързва и обединява хората от цял свят на тази дата.
Ето и малко интересни неща от историята, случили се на този ден:
За първи път 22 април се чества като Ден на Земята през 1970 година в САЩ и Канада. 20 години празникът е изцяло американски. След това, през 1990 година, започва да се чества като международен, а от 1993 година се отбелязва и в България. Целта е да се обединят хората на планетата в защита на околната среда.
В България на 14 декември 1930 г. по инициатива на министъра на Земеделието и държавните имоти Григор Василев за първи път се отбелязва Денят на Земята. Начинанието получава широката подкрепа на други министри на земеделието от цяла Европа. Празникът на Българската Земя дава повод на организаторите да поемат инициатива за установяване Международен ден на Земята.
На 22 април 1992 г. Президентът на България Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 хиляди български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята. Декларацията е връчена на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, проведена в Рио де Жанейро през юни 1992 г. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата.