Наглост без граници: Лозан Панов брани Калпакчиев от парламентарната трибуна

Той направи това въпреки негативния обществен отзвук, който предизвика пускането на убиеца Полфрийман на свобода

Шефът на ВКС Лозан Панов използва парламентарната трибуна, за да защити подопечния си съдия Калин Калпакчиев и то за скандалното решение за предсрочното освобождаване от затвора на австралиеца Джок Полфрийман, който уби студента Андрей Монов в центъра на София при спречкване, пише "Монитор"

Той направи това въпреки негативния обществен отзвук, който предизвика пускането на убиеца на свобода.

В НС разглеждаха доклада за дейността на съдилищата у нас през 2019 година, а съдията с политически амбиции се възползва от възможността първо да скочи на депутатите, че не винаги се съобразяват със становищата на върховните съдии при изработването на някои законодателни промени, а след това да обвини ВСС и в частност съдийската колегия, че не защитила магистратите от атаките – медийните и политическите.

Той поясни, че важно за съдиите била не само условията, в които работят и битовите въпроси,а и „агресивната медийна среда“. Магистратите пък били подлагани на безпрецедентни атаки, което цел била „ликвидирането на независимостта на съда“.
 

И именно като пример даде казуса от 2019-та година и кампанията срещу Калпакчиев, неговите колежки от състава – Магдаличенва и Иванова. Той дори не спря до тук, като обвини институциите, в лицето на правосъдния министър, че често тези атаки били координирани с участието и на представители на другите власти и институции.

Преди това главата на задкулисието в Темида коментира и поправките за военните съдилища, като даде да се разбере,че такава реформа „би било грях“, ако преди това не се обърнело внимание на другите съди;иа, които били много по-натоварени.

Изтъкна, че имало конюнктурно отношение към съдебната система и даде за пример законовите промени за т.нар. „кариерни бонуси“ за членовете на ВСС, които се завръщат в системата след края на мандата им.

Иначе докладът за работата за съдилищата 2019-та бе приет от депутатите със 78 гласа „за“, само 3 „против“ и 1 „въздържал се“. В правна комисия, където преди около 2 седмици докладът бе разглеждан, бе подложен на критики от депутатите, тъй като според тях в него има политически позиции.