Напрежение в парламента заради двойното гражданство, Радомир Чолаков изненада с ход
В момента върви дебата по регулаторите и възможността те да бъдат избиран с 2/3 мнозинство
Парламентарната правна комисия обсъжда на второ четене промените в Конституцията, свързани основно със съдебната власт и института на служебното правителство. В предложенията, внесени от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, отсъства промяна в националния празник.
26 страници са промените в Конституцията. Най-общо те предвиждат главният прокурор да има един-единствен петгодишен мандат, а не два, както беше при гласуването на първо четене, и да запази правото си на методически указания, което право му беше отнето. Председателите на двете върховни съдилища си остават с по един петгодишен мандат.
Връща се президентският указ за назначаването и освобождаването на така наречените "трима големи". Съдиите, следователите и прокурорите отново остават разделени в два съвета. Запазва се и възможността за колаборация между тях през някакъв съвет, който ще се занимава само с финансови и с имотни въпроси.
Прецизиране има и в текстовете, свързани със служебното правителство, като изборът на президента за служебен министър-председател е разширен измежду повече институционални позиции.
Депутатите "се спънаха" при текста, свързан с непрекъсваемостта на мандата на Народното събрание. Стана ясно, че конституционалисти виждат неяснота в него, така че към него ще се върнат по-късно.
Сериозен дебат предизвика и текста с възможността хора с двойно гражданство става депутати. В крайна сметка с гласовете на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ, но без този на председателя на Конституционната комисия - Радомир Чолаков, този текст беше приет. Така, ако в рамките на 4 години, от които 18 месеца един български гражданин е живял в България, макар да има друго гражданство, ще може да се кандидатира.
Самият Чолаков анонсира своето намерение да внесе промени в Преходните и заключителните разпоредби на Конституцията и така всъщност отговори на въпроса за това, защо не приема с "пълно разбиране" новите промени в Конституцията след тяхната редакция на второ четене.
В момента върви дебата по регулаторите и възможността те да бъдат избиран с 2/3 мнозинство.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук