Наш анализатор изброи причините за очакваната загуба на Байдън на изборите на 8 ноември

Огнян Дъскарев посочи най-сигурното доказателство, че политиката на САЩ за войната в Украйна няма да се промени при победа на репулбликанците

По-малко от месец остава до частичните избори за двете камари на Конгреса в САЩ на 8 ноември. Какво ще се избира на тях и защо някои вече ги определиха като исторически? Какви са причините за очакваната загуба на демократите? Какво ще се промени във вътрешната и външната политика след бъдещата победа на Републиканската партия? Какво мислят американците за оказваната огромна военна помощ на Украйна? На тези въпроси отговаря един отлично запознат наблюдател и анализатор на ставащото отвъд океана - Огнян Дъскарев в интервю за "Труд".

- По-малко от месец остават до междинните избори за Сенат и долната Камара на Конгреса. Вече ги определиха като исторически. Какво се избира на тях и с какво те са толкова важни, господин Дъскарев?
- Много са важни. Избира се цялата долна Камара от 435 представители, 35 сенатори от общо сто и 36 губернатори на щати от общо 50. Политическа традиция в САЩ е президентската партия обикновено да губи тези избори. Един от най-ярките примери са изборите от 2010 година, когато президент бе Барак Обама, когато републиканците взеха цели 63 места повече в долната Камара. Има и изключения. Два месеца след 11 септември 2001 година, когато президент беше Джордж Буш-младши, републиканците спечелиха междинните избори, защото одобрението за президента беше огромно. 

- Какво очаквате да стане на 8 ноември?
- Предполагам, че левицата (така господин Дъскарев нарича Демократическата партия, б.а.)  ще ги спечели поради изключително слабото управление на Байдън. В момента той е на минус десет процента неодобрение като общ показател от най-големите американски социологически агенции. 

- И какви са главните причини за това?
- Един от най-големите проблеми е ужасната имиграционна криза на широко отворената южна граница на САЩ с Мексико.  Според данни на американското Министерство на вътрешната сигурност отпреди няколко дни, печалбите на мексиканските наркокартели от $500 милиона през 2018 година, а тази година досега  са 13 милиарда долара. Тези страшно силни престъпни организации печелят огромните суми заради широко отворената южна граница. За 19-те месеца, откакто Байдън е на власт, в Щатите са влезли 3 милиона 588 хиляди нелегални имигранти! За сравнение – през последните 19 месеца на управлението на Тръмп в САЩ влязоха 951 хиляди незаконни имигранти.

- Тръмп бе построил стена срещу тези имигранти...
- Той почти я направи, защото се натъкна на огромни трудности и пречки. Тази стена сега е полуразрушена, когато Байдън дойде на власт той демонстративно спря изграждането ѝ. Тя започна да ръждясва, дори на много места вече я няма. Сега благодарение на този гигантски приток на незаконни имигранти картелите внасят чрез тях фентанил – един изключително смъртоносен синтетичен наркотик, сто пъти по-силен от морфина. И забележете – китайско производство.  Според Министерството на здравето на САЩ от него миналата година са загинали 71 хиляди американци, според други източници жертвите от свръхдози от фентанил са около сто хиляди. Това е война! Пак според Министерството на вътрешната сигурност 266 хиляди непридружени деца и тийнейджъри са влезли като незаконни имигранти в САЩ по времето на управлението на Байдън. Родителите ги пускат да проправят път, защото знаят, че граничните власти няма да ги спрат. Резултатът от тази имиграция е ужасен, има масови изнасилвания по границата.

- Явно незаконните имигранти са първият голям проблем. Кои са другите?
- Инфлацията. Според последни данни към края на август тя е 8.3 на сто и е най-високата от 40 години насам. Това се отразява на джоба на всеки американец. Има един сайт, който съветва как да взимаш заеми,  как да ги изплащаш и т.н. Според този сайт 32 процента от американците са платили сметките си през последните шест месеца със закъснение, като твърдят, че причината за това е че нямат достатъчно пари. А най-важната предпоставка как ще гласуват избирателите е икономическото положение. Третата причина, където Байдън се провали тотално, е цената на бензина. В момента тя е около 3.90 долара за галон (един американски талон е равен приблизително на 4.5 литра, б.а.). Това е национална средна цена, а в най-левичарския щат Калифорния цената е 6.42 долара за галон, поради зелените безумия на управлението на този щат. Разбира се, Байдън и хората му обвиняват войната в Украйна за тези цени, но на 24 февруари тази година, когато започна войната, цената на галон бензин бе същата – 3.90 долара. Друга е причината – в първия си ден като президент Байдън подписа указ, с който спря огромния петролопровод „Кийстоун пайп лайн“, открит от Доналд Тръмп, който идва от Канада и дава 113 000 барела на ден. Освен тях бяха загубени 11 000 висококвалифицирани работни места. След това веднага Байдън започна да моли Саудитска Арабия и страните от ОПЕК да увеличат добива си на петрол. Това е абсолютно неадекватно – затваряш собствения си добив и молиш  други страни да увеличат добива си, за което си плащаш, разбира се. Но преди няколко дни ОПЕК плюс Русия решиха да съкратят производството на петрол с 2 милиона барела по-малко на ден. Освен, че е победа на Кремъл, това е и пряк удар срещу Байдън главно от престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман, който отдавна е бесен на Байдън.

- Припомнете защо!
- Байдън извади от списъка на терористите хутите, бунтовници подкрепяни от архиврага на Саудитска Арабия - Иран, които се бият в момента в Йемен. И същите тези хути, подкрепяни от Иран, вероятно бомбардираха основни петролни инсталации в Саудитска Арабия. Втората причина е, че Байдън обяви официално Саудитска Арабия за държава-парий, поради особено жестокото убийство на саудитския журналист Кашоги в саудитското консулство в Истанбул през есента на 2018 година. Та цените на бензина в САЩ ще продължат да се качват и за нещастие на Байдън това става преди изборите и това се отразява на настроенията на избирателите. Защото  кой ли не кара кола в САЩ?

- Изложихте причините за очакваната загуба на демократите, а какви са прогнозите ви за изборите?
- Според мен долната Камара ще я вземат хората на Тръмп. Ще уточня, че той продължава да има огромно влияние върху американската десница, т.е. Републиканската партия. В предварителните избори Тръмп подкрепи свои хора. Поразителен процент в момента – около 80 на сто от кандидатите на десницата за двете камари на Конгреса и за губернатори са подкрепени от бившия президент. Ако това се случи, той ще сложи ръка и върху двете камари. В долната хората на Тръмп ще вземат между 20 и 50 места повече от демократите. В горната камара - Сената, положението е доста по-сложно. В момента от 100 сенатори положението е 50:50, но левицата контролира Сената де факто с един глас, тъй като според Конституцията вицепрезидентът Камала Харис има право да гласува. 

- Кажете някои по-любопитни кандидати!
- Най-оспорваната битка за тези 35 сенаторски места, които трябва да бъдат избрани, е в щата Джорджия. Човекът на Тръмп там Хършъл Уокър, бивш много популярен чернокож футболист, се изправя срещу сегашния сенатор от левицата, също чернокожия пастор Рафаел Уорнък. Според последните допитвания пасторът води с по-малко от 2 процента, но всичко предстои. Пенсилвания е един огромен щат, изключително разнороден, там нещата винаги са на кантар. Кандидатът на Тръмп е доктор Мехмед Оз, от турски произход и е от така наречените звездни лекари, кардиолог. На републиканците им трябва да спечелят само едно място в Сената, за да обърнат съотношението. Според мен те ще спечелят повече и ще поемат и горната Камара на Конгреса. А при изборите за 36 губернатори републиканците ще спечеля и от 50 щата те ще контролират поне 30. 

- Ще доведе ли евентуалната победа на Републиканската партия до съществени промени във вътрешната и външната политика на САЩ?
- Веднага трябва да кажа, че войната в Украйна се отразява, но за американците тя не е толкова важна, колкото вътрешната политика. Надявам се, че ще спре печатането на долари, защото и това бута инфлацията нагоре, защото Байдън отпечата трилиони, за да финансира своите безумни  социални и зелени програми и в резултат на това Федералният резерв ще качи до дни за четвърти път лихвите с  0.25 процента. Това не е добре за вътрешната икономическа ситуация и ще повлияе лошо на търговията на страната. Предполагам, че ако републиканците вземат властта в двете камари, ще спрат законотворчеството на Байдън, което е в посока на огромно харчене, което е също причина за качването на инфлацията. Що се отнася до външната политика мисля, че няма да има промяна.

- А по въпроса за Украйна?
- Не, няма да има. Най-сигурното доказателство за това е, че сточленният Сенат излезе с официална декларация, че Путин е военнопрестъпник. Това е нечувано – най-висшият орган на САЩ да излезе с такава декларация за лидер на основна друга държава. Така че промяна няма да има. И друго едно любопитно нещо, което си мисля, че ще стане. Преди няколко дни се появиха съобщения, че ФБР вече разполага с данни да обвини официално сина на президента Хънтър Байдън за данъчни и други престъпления, но няма да ги предяви сега, защото има наредба на Министерството на правосъдието  да не се публикуват преди изборите такива неща за политически фигури и техните деца, за да не оказват влияние върху избирателите. Със сигурност хората на Тръмп ще вземат долната Камара, ще оглавят комисиите за разузнаване и разследване и още отсега се заканиха, че  ще изпратят призовка на Хънтър да свидетелства. И ще му задават много неприятни въпроси. Ако се разрасне този скандал, който засега е доста силно потушаван,  предполагам, че републиканците имат и по-далечна цел – да организират импийчмънт на баща му – президента Джо Байдън, който също е пряко засегнат. 

- Тръмп напоследък много започна да говори за мирно разрешение на войната, това не е ли промяна, не взема ли той страната на Путин?
- Не мисля. Тръмп е роден за преговори. Той написа цяла книга за това, как се водят, дори предложи себе си като совалка да преговаря с двете страни. Всяка война трябва да свърши с преговори, все пак не сме във времената на Стогодишната война между Англия и Франция. 

- Разделени ли са американците по въпроса за огромните военни помощи, които САЩ оказват на Украйна?
- Досега са дали 67 милиарда долара. Преди няколко дни по дясната медия „Фокс нюз“ се появи един известен генерал от запаса, който съветваше Тръмп и Буш, който направо каза – бюджетът на федералното правителство е шест трилиона. Ние сме дали 67 милиарда, това какъв процент е? Какво толкова? Срещу тези пари ние помагаме на една голяма европейска държава да изтощава нашия втори най-голям враг! Но така мисли елитът. Огромното мнозинство от обикновените хора не се интересуват колко е добра Русия и колко е лоша Украйна. Това го казвам от личен опит. Те казват – ние се интересуваме от границата на Украйна с Русия, а не се интересуваме от нашата широко отворена южна граница с всичките ужасни последици от това. Но американците са много състрадателни хора, те съчувстват на всички, които са в беда и според социологическите изследвания мнозинството от американците подкрепят помощта за Украйна. 

- Какъв бе резултатът от обвиненията срещу Тръмп, от претърсването на имението му?
- С две думи – те са смехотворни. Поради простата причина,че всеки президент на САЩ може да декласифицира, т.е. да разсекрети какъвто документ си поиска. Вярно е, че бяха показани много папки с гриф „Топ сикрет“, но това нищо не значи, защото те са декласифицирани. Тази постановка беше доста смешна. Обискът на имението му бе абсолютно безпрецедентен. Нали видяхте как затихна? Така затихват всички обвинения срещу Тръмп – огромни фанфари, дандании и шумни крясъци и накрая – нищо. А обвиненията, че Русия му помогнала да го изберат? Това е класика. Както и обвиненията, че той е организирал нападенията срещу Капитолия на 6 януари 2021 година. Сега нещо да чувате за тези разследвания? Целта на всичко това е ясна – панически се страхуват от него, че може да спечели президентските избори през 2024 година. 

- Той ли би бил кандидатът на Републиканската партия? Тогава ще бъде на 78 години...
- Той още не го обявява това, чака да види какво ще стане на междинните избори сега на 8 ноември. Той е в добра форма, но наистина ще бъде доста възрастен. Но има и друг кандидат на републиканците, ако Тръмп не се кандидатира, който е много по-млад от него  – губернаторът на Флорида  Рон Десантис, който е много популярен в момента и е острието на партията.

Нашият гост
Огнян Дъскарев е роден в София през 1954 г. Завършва Английската гимназия в столицата и английска филология във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Работил е като преводач от английски в “Техноекспортстрой” в Нигерия и в Южен Йемен. Пътувал е много из Африка, която познава добре. Превел е от английски редица книги между които “Смърт край Нил” от Агата Кристи и “Ние, живите” от Айн Ранд. Журналист и международен анализатор, живее в България и САЩ, с двойно гражданство. Автор на книгата с разкази, есета и публицистика “От другата страна. Избрано” (2020).