Наш военен експерт огласи кошмарен сценарий как България може да стане част от войната!
"Възможен е чеченският вариант на война – изпепеляване на градове от страна на Русия, твърди проф. Димитър Недялков
За да изпълняваме бойно дежурство, на граф Игнатиево трябва да има 16 напълно изрядни самолета, които да са в готовност всяка една минута.
Това заяви в ефира на Нова телевизия проф. Димитър Недялков, полковник от запаса и преподавател във Военна академия „Георги С. Раковски” по повод войната в Украйна.
Ако Полша или България дадат военна техника на Украйна, то те стават страна от конфликта и въвличат НАТО в него.
"Въвличаме и страната, и НАТО в конфликт, ако дадем самолети МиГ 29, за които се говори. Така ще станем страна в конфликта. А и няма да има полза от тези самолети. Украинците ще могат да ги използват за няколко дни, защото руснаците им унищожиха системата за въздушно управление. Ефектът ще е само политически от даването на тези МигГ-ове", подчерта проф. Недялков.
„Трябва да се подхожда много деликатно, защото това е война срещу Европа“, каза той и добави, че трябва да се върви по пътя на мира.
Що се отнася до войната, при една военна операция са възможни няколко варианта. На този етап е възможен и чеченският, тоест това, което вие казвате - изпепеляване в Украйна.
Във военната практика няма операция, която да се е случила едно към едно, винаги има отклонения. На Балканите през 99-а година във войната срещу Югославия имаше операция "Съюзна сила", тя беше, общо взето, първия вариант, но операцията тотално не се случи.
Сега нещата отиват горе-долу към същия формат, но винаги има резервни варианти, не по-малко от два варианта от основния, които на практика могат да бъдат приложени.
Путин има ресурс за чеченския вариант. Прави впечатление, че въздушната мощ на Русия не е използвана напълно - това, което имат като ресурс военновъздушните сили и въздушно-космическите сили на Руската федерация, не е влязло в действие, каза още проф. Димитър Недялков.
Проф. Недялков смята, че България може да играе много важна роля в преговорите, тъй като сме държава, която има отношение и към Украйна, и към Русия. „За мен е странно, че досега не сме предложили място за преговори на двете страни“, заяви той.
Според него дипломацията ни трябва да се активира и да не чака одобрение отвън. „Полша не чака, а решава сама и извлича много ползи от това. Ние не сме подготвени и за бежанците. Те отиват в Полша, а това е образовано население“, изтъкна военният експерт.
„Сега е време разделно за Украйна, тъй като населението не е на еднакво мнение“, каза още той.
България има по-особено отношение към Украйни и Русия, ние сме ги създали тези държави духовно и затова съм изненадан, че досега не сме положили усилия за преговори на високо ниво. Не знам какво общо има Турция, защото там предстои да започнат преговори. Това заяви проф. Димитър Недялков.
"Българската дипломация трябва да се активира, не да чака сигнали отвън. Това, което правят поляците, е самостоятелно решение, което не е съгласувано, и те се опитват според мен косвено да извлекат ползи от цялата ситуация.
Между другото, поляците извличат много ползи, те са готови да приемат 5 милиона население, което е ресурс за една държава. Помислете, за нашето преброяване, което направихме. Без война нашият мир е много особен, общо взето, два милиона и половина-три милиона българи липсват на територията на страната.
Отделно потокът от Украйна към България е малък, второ, половината украинци, които влизат в България, не я припознават като дестинация, която може да им реши проблемите, допълни проф. Недялков.