Не е за вярване колко българи живеят извън границите на страната ни и какво може (и трябва) да се случи с тях

Има над 3 милиона българи, които живеят извън границите на България, извън историческите ни общности, в САЩ, Великобритания, Франция и целия останал свят. Плюс още около 3 милиона българи, които са в традиционните ни общности. Това прави около 6-7 милиона българи. Това каза председателят на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев на заседание на Комисията по политиките за българите в чужбина, цитиран от „Фокус“. 

„В един момент може да се окаже, че най-вероятно доста повече българи живеят извън границите на нашата родина, отколкото в България“, коментира той. 

„Имаме много сериозни предизвикателства и трябва да засилим работата си в тази посока“, заяви Петър Харалампиев. 

„Приоритетите на агенцията в миналото бяха насочени към историческите ни общности, ще продължим тази традиция и още повече да засилим работата с българските исторически общности в чужбина“, обясни той. 

„Много важен наш приоритет ще бъде задълбочаване и засилване на работата с организации на българите, които са в държавите, където нямаме исторически общности“, допълни председателят на ДАБЧ. 

„До момента българската държава не е отделяла достатъчно сериозен ресурс, за разлика от държави като Унгария, Полша, Ирландия, които постигат сериозни резултати и те са видими в целия свят. Надявам се, че в правителството на „Обединени патриоти“ и ГЕРБ и в новите условия да обърнем повече внимание на това, за да използваме потенциала на цялата нация и да ангажираме общностите зад граница“, каза още Петър Харалампиев.


„Все повече българи в чужбина искат техните деца да учат български. Наша амбиция е да се опитаме да направим българския език матуритетен, първо в ЕС, а след това и в целия свят. Това ще рече да може нашите деца във Франция, Полша или където и да е да се явяват на матура по български език и тя да бъде призната“, поясни той.

„Това е една много сериозна задача, мисля че с общи усилия бихме могли да постигнем сериозни успехи. Над 6-7 млн. българи живеят в чужбина, нека да дадем на активните деца възможност да запазят българския си език, да изкарат матурите там“, посочи Харалампиев. 

„По този начин им се дава самочувствие и сила. Пътят няма да е лек, но ще продължим да работим“, обясни Петър Харалампиев. 

„Много важен приоритет, който ще продължим да развиваме е подкрепата на образователните звена на българите в света“, заяви председателят на ДАБЧ. 

„Има над 300 български училища и още около 500-700, които са по-скоро частни училища, където учат по 3-5 деца. Започваме и с тях да поддържаме комуникация, мислим да развием по-добро сътрудничество с МОН и Министерството на външните работи“, каза още той.