Нова класация пак ни прати на дъното на ЕС, най-добре са гърците

Българите живеят най-кратко, а в Гърция са дълголетници, взимаме и най-малките пенсии в Съюза

Живеем най-кратко в Европейския съюз, като средната продължителност на живота у нас е 71,9 години, сочи статистиката на Националния осигурителен институт.

За сравнение в Гърция живеят средно 80 години, а средната величина за Европа е 77 години, пише Ретро. Със смъртност 1787 на 100 000 жители България държи челна позиция в ЕС и това принципно сочи, че пенсионерите у нас вземат за по-кратко пенсии.

При мъжете у нас средната продължителност на живота е 68 години, а при жените – над 75. От друга страна, почти половината от 2 036 543 български пенсионери (45%) са на основна минимална пенсия, което също ни праща в дъното на класацията по доходи от пенсия.

Тъй като живеят по-дълго, жените вземат малко повече и по-дълго пари, защото получават така наречената вдовишка пенсия като процент от пенсията на починалия съпруг.

След реформата в пенсионната система от 2011 г. задължителният стаж и възрастта за пенсиониране нарастват с по два месеца годишно.

За 2023 г. мъжете се пенсионират на 64 години и 6 месеца и с 39 години и 4 месеца стаж, а за жените възрастта е 62 години и 36 години и 4 месеца стаж. В други европейски държави изискването за стаж е по-голямо, но пък продължителността на живота е по-висока.

Примерно в Германия се работи до 67 години, но пенсионерите живеят средно до 88 години. Демографската обстановка на Стария континент като цяло не е добра, затова почти всички държави в ЕС планират да увеличат възрастта за пенсиониране.

При повечето от тях обаче промените се съобразяват със средната продължителност на живота, която реално нараства в тези държави за разлика от България, където тя намалява.

В Гърция примерно се пенсионират на 62 години, но с 40 години стаж, а средната продължителност на живота е над 80 години.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук