Нова мания на пазара за имоти, всички се юрнаха да търсят... СНИМКИ
По данни на НСИ общо за страната през третото тримесечие са регистрирани 67 328 продажби на имоти
Последното тримесечие на всяка година е най-силно за пазара на имоти, твърдят от агенциите за имоти. Тази устойчива тенденция на имотния пазар не се промени и през изминалата 2021 година, съобщава "Марица".
В Пловдив регистрираните продажби на имоти през третото тримесечие на 2021-ва са 4664, което е с 19,2% повече спрямо същия период на миналата година, когато са вписани 3913 сделки, сочи статистиката.
Нарастването в жилищното строителство идва от това, че стартираха няколко големи жилищни комплекса в града. ЖР „Тракия“ се очертава като лидер със започнати близо 362 хил. кв. м, следват кв. „Смирненски” с близо 40 хил. кв. м и кв. “Захарна фабрика”, където се очаква да започне строежът на три мегапроекта.
По данни на НСИ общо за страната през третото тримесечие са регистрирани 67 328 продажби на имоти. Това е увеличение с 18,8% спрямо същия период на предходната година, когато са вписани 56 675 сделки.
За първите девет месеца на 2021 г. положението в столицата е следното: в София са вписани 25 151 сделки с имоти, което е с 35,2% повече спрямо същия период на предходната година и с 24,6% над равнището през 2019 г. Във Варна също има ръст на сделките - с 20,1%, като през тримесечието са вписани 4280 продажби.
Брокери от агенциите за имоти твърдят, че най-предпочитаните райони за покупка на ново жилище в Пловдив остават центърът, където цените на квадратен метър варират от 850 до 1600 и дори 2000 евро/кв.м. Район „Западен” също запазва високи нива в търсенето - при средни цени 750-1050 евро/кв.м.
Една от причините за бързия ръст на сделките с имоти е, че след като много хора дълго време си останаха у дома, осъзнаха, че имат нужда от по-просторен апартамент. Други пък се насочиха към покупка на селски къщи, където да могат да отидат през уикенда със семейството си. Така кризата, породена от Covid-19, оказа положително влияние върху пазара на имоти, категорични са от агенциите.
Алтернатива в града - първи етаж с дворче
Ако търсите жилище за собствено ползване обаче, животът на село не е решение. Купувачите бързо осъзнаха, че отивайки на село, губят много от удобствата, с които са свикнали. Ето защо днес особено популярни станаха партерните апартаменти с двор в затворените жилищни комплекси.
Те са компактни, близо до зеленина и създават усещането за къща, казват брокери от агенциите. Зелените покриви и тераси също добавят комфорт за новодомците. И въпреки че подобни зелени затворени комплекси се броят на пръсти в Пловдив, те са бъдещето.
Ползите от зелените покриви се отразяват върху дългосрочната стойност на имотите, както и върху тяхната енергийна ефективност, твърдят запознати. Това съвпада и с добрите практики по света. Днес предприемачи и строители получават добри финансови стимули за „позеленяване“ на сградите си.
В Хамбург например мерките за зелени покриви са субсидирани с грант на стойност 100 хил. евро. А в американския град Филаделфия програма за приспадане на данъци насърчава зелените покриви.