Нови разкрития за схемите на BETL, оказа се, че през 1994 у нас...

Предполага се, че организаторите на пирамидата може да са спечелили над 250 млн. долара, които са в криптовалута

Около 80 млн. долара са превъртени за една година от измамниците от BETL, заблудили 30 000 наивни българи, че могат да спечелят пари от зарядни станции за мобилни устройства в Китай. Предполага се, че организаторите на пирамидата може да са спечелили над 250 млн. долара, които са в криптовалута, пише "Телеграф".

Само в България завлечените са над 20 000 души, но има ужилени и в Сърбия, Албания и дори Замбия. След като на 6 декември, Никулден, пирамидата гръмна, стана ясно, че зад фирмата се крият рускоговорящи. Официалната й регистрация е на 29 декември 2023 г. в Лондон, на името на Музафар Ахмед Риаз.

Партньор в България е Калина Николова. Освен Калина обаче има и двама уж британци с имена Джъстин Уилсън и Джеймс Вик, които се оказа, че не са истински хора, а фалшиви профили в интернет пространството. След 6 декември въпросните международни лица трият профилите си от Telegram.

Оказа се, че са използвали снимки на реални, но неподозиращи граждани от Германия, Швейцария и Испания.

Вноски

Наивното обещание на организаторите на измамата е, че може да се печелят пари от зареждане на мобилни телефони, таблети и други преносими устройства чрез подвижни зарядни станции, които са разположени в Китай и други азиатски страни.

Влизайки в началото на схемата, парите се връщат. Но след това трябва да се вложат, за да се мине на по-високо ниво, от което обещанията са да се печели още повече. В крайна сметка всички горят.

От BETL са привлекли шампиона Карлос Насар, който е бил рекламно лице, а също така певицата Мария, известна като Отварачката. Още куп родни знаменитости са били в схемата да ги рекламират. Рапърът Устата и Пиленцата от Монако категорично отрекоха да са участвали и твърдят, че са откраднали снимките им.

Скандалната Диона също е в схемата, но тя предпочете да запази мълчание. В шумно рекламирано онлайн събитие за 21 декември са вкарани имената на още известни ВИП личности и инфлуенсъри.

Изгорели от схемата

Твърди се, че първоначално измамниците са върнали около 60 млн. долара на хората от първо, второ и трето ниво. Много от включилите се са знаели, че влизат в схема и са канели и свои приятели, за да могат те да си върнат парите, а приятелите и познатите им да са изгорели, и то с немалки суми.

Още от началото на дейността на BETL има съмнения, че това е потенциална пирамида, прилагаща класическата схема на Понци. Инвестираните пари вече не могат да бъдат проследени, тъй като те са в криптовалути и криптотрансакции, които са в биткойн портфейли. Те няма как да бъдат проследени при кого отиват.

Промоция на далаверата

В началото на декември BETL пуска промоция - ако влезеш с инвестиция на определено ниво, на което си, на практика, казват, че ще получиш дивидент на по-високото ниво.

Това е типичният белег за това, че се опитва да се събере още, да натрупа капитал. Това означава, че се бърза да се наберат нови шарани, така че тези от високите нива на инвестиция да изтеглят парите си и да излязат от схемата.

Точно преди да загасят всичко от BETL пускат искане за верифициране на профилите на потребителите си и затова ги принуждават да изпратят всеки по 99 долара на компанията за отключване на профила.

B действителност платформата ce oкaзвa пopeднa финaнcoвa пиpaмидa, cpaвнявaнa c нaшyмeлия cлyчaй нa ОnеСоіn и Ружа Игнатова.

История на измамата

Само че BETL е абсолютно класическа Понци схема, позната у нас още от 1994 г. Преди 30 години по приблизителни изчисления засегнатите от пирамидите надхвърлят 10 000 човека, като техните преки загуби са над половин милиард лева. Предполагаше се, че схемата на Понци вече е погребана в България, след като преди 30 г. хиляди изгоряха от пирамиди като „Ист Уест“ и „Лайф Чойс“ и хора като Иво Недялков-Фараона са им добре познати.

Оказа се явно, че паметта на народа ни е къса. ВЕТL пpeдлaгa първoнaчaлнa инвecтиция нa cтoйнocт oт 1200 дo 9600 лeвa, ĸaтo пpивличa пoтpeбитeли чpeз Теlеgrаm и oбeщaния зa бъpзo зaбoгaтявaнe. Cлeд peгиcтpaция yчacтницитe бивaт инcтpyĸтиpaни дa ĸyпyвaт ĸpиптoвaлyти, ĸoитo cлeд тoвa ce пpexвъpлят ĸъм aнoнимни пopтфeйли.

Cxeмaтa paзчитa нa пpивличaнe нa нoви члeнoвe зa пoлyчaвaнe нa бoнycи, бeз дa пpeдлaгa peaлни ycлyги или пpoдyĸти. Схемата е измислена още през 20-те години на миналия век от американеца с италиански произход Чарлз Понци.

Представлява финансова операция, която обещава високи печалби на потенциални инвеститори. Печалбите не идват от законни инвестиции, а се изплащат на старите инвеститори от парите, които идват от новите инвеститори. Схемата работи само дотогава, докато има постоянен приток от нови инвеститори, влагащи нови пари.

Рухва, когато размерът на новите инвестиции не може да покрие обещаните големи печалби към старите инвеститори, които започват да изтеглят парите си.

Схемата е трудна за разпознаване и много хора се поддават на изкушението за бързо забогатяване. Някои казват, че това е едно своеобразно наказание за човешката алчност, която често няма граници.

Крадат профили, ползват ги за шашми

Нова фишинг атака залива Фейсбук, предупреждават специалисти по киберсигурност. Получаваме линк с вирус от хакнати профили на наши приятели в лично съобщение, след което се краде и нашият профил.

Цената на един фалшив добре разработен профил във Фейсбук тръгва от 10 долара и може да надхвърли 1000 долара. Ползват се за различни шашми и измами, а също така по време на предизборни кампании и други средства за въздействие върху аудиторията от потребители.