НПО на Сорос охули грозно България заради бежанците

Страната ни и още пет държави от ЕС извършват незаконни действия и упражняват насилие срещу мигрантите според “Хюман Райтс Уоч”

Държави членки от ЕС, включително България, Хърватия, Кипър, Гърция, Полша и Испания, са продължили да участват в незаконно отблъскване на мигранти и да упражняват насилие по границите си, пише в годишния доклад за състоянието на човешките права в света на организацията “Хюман Райтс Уоч”.

БЛИЦ припомня, че НПО-то от дълги години е на издръжката на "Отворено общество" на Сорос, а грантовете са от порядъка на 100 млн. долара, както се хвалят самите те на уебсайта си.

Положителният отговор от страна на ЕС на масовото разселване на украинци след началото руската инвазия в Украйна през февруари рязко е контрастирал с неправомерното отношение към мигрантите и търсещите убежище от други региони на света, посочва още "правозащитната организация".

От доклада също така става ясно, че бързорастящата през годината инфлация, особено по отношение на цените на храните и енергията, както и дългосрочните икономически последици от пандемията от COVID-19, са оказали отрицателно влияние върху правата на хората, живеещи с ниски доходи или в бедност. Засегнати са били правото на адекватен жизнен стандарт, на храна, на здравеопазване, на жилище и на социална сигурност.

ПП е умалено копие на Демократическата партия на САЩ, спонсорът е Сорос

Данните на ЕС от септември 2022 г. показват, че 95,4 милиона души (21,7% от населението) са били изложени на риск от бедност или социално изключване, като жените са били изложени на по-висок риск от мъжете, а домакинствата (особено тези със само един родител) със зависими деца също са били изложени на повишен риск.

В доклада на “Хюман Райтс Уоч” се констатира, че нивата на бедност в Румъния и България надхвърлят 30%. Отбелязва се и че през юни страните членки са представили пред Европейската комисия националните си цели за намаляване на бедността, като са се ангажирали до 2030 г. да намалят с 15,6 милиона души броя на хората, изложени на риск от бедност или социално изключване.

По отношение на върховенството на закона в доклада пише, че през изминалата година институциите на ЕС са продължили да следят за опасения, свързани с върховенството на закона, в няколко държави членки на ЕС, но не са предприели решителни действия.

Отбелязва се, че Групата на Европейския парламент за наблюдение на върховенството на закона е продължила да наблюдава България, Словакия и Малта и е засилила дейността си по отношение на свободата на медиите в Гърция.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук