Няма да повярвате какво прави всеки втори български студент в чужбина

Почти 50% от нашенците, напуснали страната, за да участ, се завръщат в родината

Почти половината от студентите, завършващи в чужбина, се завръщат у нас. Тази оптимистична тенденция се наблюдава през последните две-три години, съобщи пред „Телеграф“ Николай Христанов, експерт „Висше образование“ в „Интеграл“, пише Монитор бг.

„Много млади хора имат нужда и желание да се върнат в България и да бъдат успешни тук“, коментира той.

Вземайки диплома от престижни университети, те търсят реализация в по-големи компании у нас.

Въпреки пандемията интересът към обучението зад граница не е стихнал сериозно. Всяка година около 10% от завършващите се ориентират към чужбина, което е около 4000-5000 студенти.

Разбира се, има известен отлив заради коронавируса, но той е в рамките на 10-12% от кандидатствалите. Сериозен е обаче спадът на желаещи да заминат да учат във Великобритания.

Причината, разбира се, е Брекзит и орязването на чужденците от студентски заеми. Около 50% от кандидатите се преориентират към други държави, каза Христанов. Все пак над 50 британски университета са запазили таксите за европейци за учебната 2021-2022.

А Ковънтри даде прием през юли, когато студентите имаха последна възможност да теглят заем. В средата на октомври се очаква висшите училища на Острова да обявят таксите за следващата година.

Сега те стартират от 9250 до 35 000 паунда, като най-скъпа е медицината. Средно на Острова таксите са между 17 000 и 20 000 паунда на година в зависимост от специалността.

Вместо във Великобритания, сега повечето български студенти кандидатстват в Холандия, Италия, Франция, Германия, Австрия, скандинавските държави. Белгия също се радва на голям интерес тази година. А този към американските университети не стихва. Стипендии

в САЩ се отпускат и стипендии за спортни постижения и за кандидати с международни награди от състезания в научни дисциплини.

Във Франция таксата за бакалавърски програми е от 190 евро на година. В близките дни кандидатите да учат в чужбина могат да се запознаят с възможностите на предстоящите изложения на есенния форум „Световно образование“ в София, Пловдив, Варна и Бургас. Тази събота 30 университета ще участват в изложение в Международното висше бизнес училище.

Учим бизнес във Франция, дизайн в Италия

Предпочитанията на нашите студенти там са свързани с бизнеса, политическите науки, архитектурата. Трудността идва от това, че повечето програми са на френски език. За разлика от Белгия, която предлага и специалности на английски.

Както за медии и комуникации, за бизнес специалности, компютърни науки, електроинженерство, икономика. С 960 евро такса на година Белгия е привлекателна дестинация, коментира Николай Христанов.

В Италия пък основно интересът е към специалности, свързани с графичен дизайн, анимация, интериорен дизайн. Отпускат се и стипендии, които могат да свалят таксата до 4000 евро на година.