Няма такова зверство! Изверг от Пловдив опандизва жена си, държи я на бой и глад до откат! ВИДЕО
Майката на две деца едвам успява да се измъкне след 16 години брутален тормоз, разкри адв. Милена Кадиева
Майка на две деца от Пловдив е търпяла насилие от съпруга си години наред. За потресаващия случай разказа на пресконференция по повод домашното насилие адв. Милена Кадиева, която е основател и управител на Фондация "Да", предаде "Марица".
"Това е един от тежките случаи, който е към финала си. Става въпрос за майка на две деца - момиче на 3 г. и момиче на 16 г. Имаше подозрения за сексуално посегателство от страна на бащата, но това не се доказа. Системата се задейства много бързо.
По случая работиха много специалисти. Много бързо се разви производството, в полза на майката на двете деца. Беше образувано дело за развод в последствие. Повече от 16 години продължил този брак", разказа адв. Кадиева.
Съвместният живот включвал преследване, побой, заключване, лишаване от храна, посочи тя.
Финалът е положителен. Майката и двете деца вече са успешно настанени в друг град, искат ново начало.
"Всички ние - институциите, заедно дадохме това ново начало. Те са в София, при роднини и близки. Майката има работа, момичето е отличник в училище. За малкото дете много трудно се намери детска градина, но от есента вече ходи. Този казус се движи вече две години, но е факт когато системата работи. Една от жените, станали жертви на насилие, получи шанс на нов живот", каза още адв. Кадиева.
По думите й, на годишна база във Фондация ДА се дават между 300 и 700 консултации на пострадали от домашно насилие. За 2023 г. те са били 326, а до октомври тази година са 212 броя.
По повод Националната кампания "Никога повече насилие у дома“ и отбелязването на 16-те дни на активизъм срещу насилието, основано на пола, в Пловдив се проведе пресконференция с участието на представители на всички местни институции, ангажирани с темата, уточнява Plovdiv24.bg.
"25 ноември е обявен от ООН с нарочна резолюция за Ден за борба с насилието и в частност – над жени. В годините нашата работа претърпя много промени в обработването на тези случаи. През 2023 г. се прие закон, свързан е с наказателното право. Във всяко звено имаме по двама човека, които работят по това направление" - отбеляза директорът на ОДМВР- Пловдив ст. комисар Георги Машонов.
Областната дирекция на МВР организира превантивна кампания срещу насилието и във всички структури, в които ежедневно присъстват голям брой граждани, ще бъдат предоставени информационни материали. Предстоят срещи с директори на училища, с цел провеждане на беседи с ученици от 14 до 17 г. по темата насилие и правата, каза началникът на отдел "Охранителна полиция“ комисар Красимир Аргиров.
Районният координатор по Закона за защита от домашно насилие към ОДМВР - Пловдив ст. инспектор Николай Бабов съобщи, че от 1 януари до 1 ноември 2024 г. са издадени 497 заповеди за защита от домашно насилие. За първите 6 месеца на годината са образувани 119 досъдебни производства по регистрирани престъпления, срещу 21 бр досъдебни производства миналата година.
След получаване на сигнал за домашно насилие се задейства специална процедура за оценка на ситуацията и риска, след което материалите се докладват в районна прокуратура.
"Едва ¼ от делата стигат до съда, като причината е, че минавайки известно време, жертвата (пострадалото лице) се отказва от показанията си и не съдейства на органите. Затова апелирам - не се притеснявайте да потърсите помощ и да отстоявате правата си" - заяви районният прокурор на Пловдив Петър Петров.
Председателят на Районен съд – Пловдив Иван Бекяров съобщи статистика: през 2023 г. в районния съд са образувани 273 граждански дела, 93 изцяло уважени, 16 – частично, за 24 не е прието, че има домашно насилие. През 2024 г. са образувани 284 дела, 99 – изцяло уважени, 12 частично уважени, издадени са 157 заповеди за незабавна защита
Община Пловдив има сериозна социална политика в подкрепа на жертвите на домашно насилие и с тази цел е разкрила кризисни центрове за жени, за деца. Осигурява се не само подслон, а и психологическа подкрепа на жертвата и съдействие при комуникацията им с институциите, каза от своя страна заместник-кметът по социални дейности Женя Петкова.
Вероника Баяндурян, началник на отдел "Закрила на детето“ към Дирекция "Социално подпомагане“, съобщи, че миналата година в кризисен център в Пловдив са били настанени 14 жени, девет от които с 5 деца, а тази година - 6 жени и 5 деца. Жертвите могат да бъдат настанявани и в други населени места. От началото на 2024 г. досега в ОЗД са задействани 211 броя координационни механизма, като е имало случаи на ден по три пъти да се свикват институциите, допълни тя.