Министърът на образованието Красимир Вълчев обясни как ще се процедира с идеята учениците да бъдат върнати обратно в училищата. Пред "Труд" той коментира и начинът, по който ще се правят матурите. 

“Ще направим няколко виртуални срещи с представители на родителите, учителите, директорите и дванадесетокласниците и едно експресно социологическо проучване сред родителите и учителите. Затова си дадохме срок до 10 май, за да обсъдим нещата. Но седми и дванайсети клас са ни приоритет.

Няма проблем срочното и годишното оценяване да се случи дистанционно. Ако кажат, че трябва да върнем седми клас за 1-2 дни, ще го направим, но не е задължително. Може би за 12. клас е малко по-задължително, но това не означава учебни дни в класическия смисъл, като съберем всички на едно място.

При всички случаи изпитите ще бъдат с повишени мерки на безопасност, с пространствено дистанциране и разреждане на децата. Изпитите най-вероятно ще са през юни. На 2 април обявихме индикативни дати. Със сигурност няма да са по-рано от тях. Ще обсъдим дали да не дръпнем с още 5-7 дни датите.

В момента има две противоположни настроения сред гилдията и родителите. Едните са настроенията на страх, ако се върнат в училище, ще се разболеят и учениците, и учителите и родителите, а другото е настроението на напрежение от дългата карантина. Като че ли първите още надделяват”.

С още една седмица ще бъдат преместени датите за изпитите, които се полагат след седми и дванайсети клас, заради извънредното положение в страната. Така вероятно матурите ще са в началото на юни – в периода от 6-и до 8-и, а Националното външно оценяване – в края на месеца, около 20-22 юни.

По искане на премиера Бойко Борисов до 10 май Министерството на образованието и науката, родителите и синдикатите ще търсят варианти как и дали училищата да отворят врати именно за учениците от тези два випуска, тъй като на тях им предстои кандидатстване. Това потвърди пред “Труд” просветният министър Красимир Вълчев.

“За тези випуски е важно физически да завършат, защото на тях им предстои кандидатстване”, посочи Борисов по време на съвместна инспекция на Южна парк с Вълчев и кмета на София Йорданка Фандъкова.

Затварянето на училищата заради COVID-19 вече веднъж наложи отлагане на изпитите. Последното решение за матурите по български и литература и по предмет по избор бе да се проведат вместо на 20 и 22 май – на 30 май и на 1 юни. За изпитите в седми клас последното решение бе да бъдат изместени – от 9 и 11 юни съответно на 13 и 15 юни.

От Националния оперативен щаб по-рано обясниха, че в чужбина се избира между два подхода – да се отворят училищата само за големите ученици (защото те по-съзнателно могат да прилагат хигиенните мерки) или само за малките ученици и детските градини, като целта във втория вариант е родителите да тръгнат на работа.

Препоръката обаче е да се работи в двусменен режим, за да се осигури по-голямо физическо пространство между децата.

У нас при всички положения училищата ще имат между 3 и 4 седмици, за да организират провеждането на изпитите.

Оказва се, че системата може да има проблем не с броя на помещенията, в които да се разделят децата, така че да имат нужната дистанция според мерките срещу заразата, колкото с броя на квесторите, който също трябва да бъде по-голям при такова положение.