Най-вероятно от догодина по схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ ще влезе в сила изискването половината от продуктите да са българско производство. Това съобщи в понеделник новият зам.-министър на земеделието Чавдар Маринов, цитиран от „Монитор“.
 
Той допълни, че в министерството е обсъждана подобна идея, защото има необходимост от налагане на нашите продукти - българските плодове и зеленчуци.
 
„В момента изискването за храната на децата в учебните заведения е една трета от тях да са български. Защо да не са една една втора? По груби сметки при доставка на около 3600 т по тази програма, означава, че 1800 т ще са български. По този начин косвено ще подпомогнем родното производство на плодове и зеленчуци. Това е наша цели отговорност, на фона на спадащото производство на български плодове и зеленчуци и на износа им“, коментира той.
 
Маринов допусна и възможност промените да станат факт още тази година, но посочи като най-вероятен срок 2020-та, за да не се провали кампанията по двете схеми за учебната 2019/2020 година.
 
„Ще очакваме предложения от браншовите асоциации за евентуални промени в текстове, които да станат факт през следващата година. Бързи промени в наредбата не водят до нищо добро. Най-добре е да се обмислят и да се направят качествени изменения, съгласувани и с директорите на учебните заведения и земеделските производители, за да изработим ясна концепция, работеща и в бъдеще. Не бива да се правят промени на парче“, добави зам.-земеделският министър.
 
По данни на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) 50 са одобрените фирми по схемата „Училищен плод“ и още 40 - за доставки на мляко в учебните заведения. От няколко фирмите в понеделник се оплакаха, че от ДФЗ им бавят плащанията по вече извършени и изконсумирани доставки. Милена Рашева, управител на една от тях - „Ню проджект консулт“ уточни, че има неразплатени 700 хил. лв. и тя е принудена да бави заплати на свои служители.
 
От ДФЗ уточниха, че срещу фирмите със забавените плащания е имало подадени сигнали за нередности и при това положение не е законно да бъде одобрено превеждането на сумите.