В следващият бюджет е планирано 20% увеличение на учителските заплати. Това заяви образователният министър Красимир Вълчев в ефира на „Тази сутрин“ по bTV. Минималната учителска заплата става 920 лв., средната брутна - 1300 лв., което е чисто между 1000-1100 лв. "Трябва да се отбележи, че за първи път средната учителска заплата надвишава средната за страната", посочи министърът.

Красимир Вълчев посочи, че липсват учители по информационни технологии, английски език, ресурсни учители, информатика, физика и математика. "Обсъждахме нови мерки за привличане на млади хора, инвестираме не само в 18-годишните, но и в 25-30-годишните", каза той.

„Имаме необходимост от обща подкрепа за всички учители, за да направим тази професия по-уважавана и да накараме повече млади хора да се включат в нея, затова планираме общо увеличение. В системата имаме и диференцирано заплащане, имаме и система за кариерно развитие в зависимост от резултатите", добави Красимир Вълчев. Министърът обаче подчерта, че няма единен критерий за оценка на представянето на преподавателите, на базата на който да могат да се дават по-големи заплати според заслугите. Дори образователните резултатти на учениците невинаги са критерий.

Относно отделянето на НИМХ от БАН министър Вълчев заяви, че от 1 януари не би трябвало да има проблеми с работата на НИМХ. Всички метеоролози минават към ново дружество с преструктурирането. Тези, които искат да останат в БАН могат да го направят.

„От 1 януари НИМХ, ако бъде приет бюджета, ще излезе в неговата цялост. По същество БАН не са възразили срещу това, което сме предложили. Те заеха принципно решение да бъде изведен НИМХ, сключихме споразумение, защото имаше опасност през септември институтът да спре работа, защото нямаше директори. Няма точка от споразумението, която да противоречи за закона за бюджета. БАН са против формата, но ние не можем да разберем защо", каза Вълчев.

Няма механично вадене, има преобразуване. Едно юридическо лице на 31 декември е към една организация, на 1 януари е към друга организация. Всичко се запазва, подчерта образователният министър.

"Имаше известна емоция кой ще надделее в скандалът БАН – НИМХ, включително за това да дадем пример и за други институти, че не е безпроблемно да излезеш от БАН", каза министър Вълчев.